Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 11:28:18
grecja, zamówienia publiczne, przetargi

Greckie prawo dotyczące zamówień publicznych jest dostosowane do unijnej legislacji - Dyrektywy 93/36 WE.

 

 

W 2011 roku utworzono tu Niezależny Urząd Zamówień Publicznych i Centralny Elektroniczny Rejestr Zamówień Publicznych. Informacje na temat wszystkich zamówień publicznych powyżej 1000 euro umieszczane są na platformie www.eprocurement.gov.gr.

Przetargi publiczne przeprowadzane są zgodnie z Rocznym Programem Zaopatrzenia (EPP). Zdecydowana większość inwestycji ze środków publicznych realizowana jest w ramach europejskich środków funduszy strukturalnych, głównie z programu ,,Konkurencyjność”. Program ten jest administrowany przez Generalny Sekretariat Handlu w Ministerstwie Rozwoju, Konkurencyjności, Infrastruktury, Transportu i Sieci.

Na portalu Sekretariatu: www.gge.gr/11 znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przetargów publicznych. Ministerstwo Obrony Narodowej, Państwowe Przedsiębiorstwo Energetyczne i samorządy lokalne przeprowadzają przetargi samodzielnie, po uprzednim uzyskaniu zgody i pełnomocnictwa od Generalnego Sekretariatu Handlu.

Państwowe przetargi publiczne przeprowadzane są w myśl trzech podstawowych zasad: jawności, przejrzystości i równości. Udział w przetargach publicznych mogą brać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

 

 

 

Przetargi ogłaszane są w:

  • gazecie rządowej (http://www.et.gr)
  • na portalu Generalnego Sekretariatu Handlu w (www.gge.gr)
  • w co najmniej dwóch greckich gazetach gospodarczych
  • w oficjalnej gazecie UE
  • w przypadku przetargów przekraczających 139 312 euro – w bazie danych UE (TED)

Informacje o przetargach przekazywane są następnie do wiadomości Izb i organizacji gospodarczych. Przetargi odbywają się w ciągu 52 dni od daty ogłoszenia w oficjalnej gazecie UE i w terminie 22 dni w przypadku pilnych zamówień.

Jeżeli przetarg opiewa na małą kwotę i nie musi być ogłaszany w gazecie UE, odbywa się w ciągu 15-30 dni od daty ogłoszenia w prasie greckiej i/lub gazecie rządowej. Przetargi regulowane są Ustawą 2286/95 i Decyzją Prezydencką 394/96.

Ustawodawstwo greckie dotyczące przetargów zharmonizowane zostało z Dyrektywami UE Nr 93/36, 97/52, 98/4, 86/665 i 92/13 na mocy Decyzji Prezydenckiej 370/95, 105/2000, 57/2000 i Ustaw: 2522/97 i 2854/00.