Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProcedura wykonania nakazu wynikającego z Europejskiego Tytułu Zapłaty obowiązująca w Grecji.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2016-06-23 13:11:47
windykacje, prawo greckie

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczących Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego; Rozporządzenie nr 805/2004, które utworzyło Europejski Tytuł Egzekucyjny i weszło w życie 21 października 2005 r., oraz Rozporządzenie 1896/2006, na mocy którego ustanowiono europejskie postępowanie cywilne – Europejski Nakaz Zapłaty wprowadzają w życie zasadę wzajemnego uznawania orzeczeń w sprawach cywilnych.

Procedura wykonania nakazu wynikającego z Europejskiego Tytułu Zapłaty obowiązująca w Grecji.

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczących Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego; Rozporządzenie nr 805/2004, które utworzyło Europejski Tytuł Egzekucyjny i weszło w życie 21 października 2005 r., oraz Rozporządzenie 1896/2006, na mocy którego ustanowiono europejskie postępowanie cywilne – Europejski Nakaz Zapłaty wprowadzają w życie zasadę wzajemnego uznawania orzeczeń w sprawach cywilnych. Ich głównym celem jest uproszczenie i przyśpieszenie transgranicznego uznawania i wykonywania praw wierzycieli w Unii Europejskiej. „Europejski Tytuł Egzekucyjny wydany w jednym państwie członkowskim musi być traktowany w innym państwie członkowskim tak, jakby pochodził z tego państwa”. Podobnie jest z Europejskim Nakazem Zapłaty. Zgodnie z art. 19 Europejski Nakaz Zapłaty, który został uznany za wykonalny w państwie członkowskim wydania, musi być uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich bez potrzeby stwierdzania wykonalności w danym państwie członkowskim i bez możliwości sprzeciwienia się jego uznaniu.

Europejski Nakaz Zapłaty, który stał się wykonalny w państwie członkowskim wydania, tj. w państwie członkowskim, w którym wydano nakaz, jest w równym stopniu wykonalny we wszystkich innych państwach członkowskich. Nie ma konieczności uzyskania deklaracji wykonalności w państwie członkowskim wykonania. Organy państwa członkowskiego wykonania nie mogą ponownie badać okoliczności bądź procedur, które doprowadziły do wydania nakazu zapłaty. W państwie członkowskim wykonania nakaz zapłaty nie może być przedmiotem ponownego badania pod względem merytorycznym.

Bazując na przepisach prawa greckiego przeprowadzając procedurę wykonania nakazu wynikającego z Europejskiego Tytułu Zapłaty w Grecji, wierzyciel zwraca się o egzekucję do organów egzekucyjnych państwa, bez konieczności przedstawiania dodatkowego oświadczenia egzekucyjnego, i bez ponownego badania orzeczenia sądowego lub jego potwierdzenia. Powód musi złożyć wniosek o wykonanie nakazu do organu właściwego pod kątem wykonywania nakazów (Komornika). Szczegółowe dane właściwych organów (także w Grecji) znajdują się na stronach Europejskiej Sieci Sądowej w odniesieniu do spraw cywilnych i handlowych na europejskim portalu „e-Sprawiedliwość”.

Reasumując, w Grecji jest tak jak w całej UE: podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, a tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W przypadku egzekucji wierzyciel ma prawo do wyboru komornika w granicach właściwości. Komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku o egzekucję, do której przeprowadzenia jest właściwy.

Różnica pomiędzy egzekucją np. w Polsce polega na tzw. „przymusie adwokackim”. W Grecji wierzyciel musi być reprezentowany przez uprawnionego pełnomocnika, czyli adwokata (nie istnieje podział na radców prawnych i adwokatów).

W tym celu wierzyciel przez uprawnionego pełnomocnika jest zobowiązany dostarczyć właściwemu organowi egzekucyjnemu, w którym będzie prowadzona egzekucja: odpis wyroku oraz odpis Europejskiego Tytułu Zapłaty oraz uwierzytelnione tłumaczenie Europejskiego Tytułu Zapłaty wykonane w Grecji. W Grecji także adwokat jest uprawniony do uwierzytelnia tłumaczenia. Może to być ten sam adwokat, który jest pełnomocnikiem wierzyciela.

Każdy przedsiębiorca może skorzystać naszego prawnego samouczka, na stronę internetową WPHI Ateny i zapoznać się z umieszczonymi na stronie głównej informacjami, które na bieżąco aktualizujemy, w zakładce › Prawny samouczek › Windykacje, › Gdy kontrahent jest niesolidny:

https://greece.trade.gov.pl/pl/windykacje/1286,gdy-kontrahent-jest-niesolidny.html .

Podajemy także spis kancelarii prawnych (adwokatami są Polacy), współpracujących z WPHI Ateny, które oferują m.in. usługi w języku polskim i do których możecie się Państwo zwrócić o współpracę:

https://greece.trade.gov.pl/pl/kancelarie/1287,kancelarie-prawne.html .

Lista ma jedynie charakter informacyjny i jest listą otwartą. Kancelarie z powodzeniem prowadzą sprawy na rzecz polskich podmiotów. Zaletą dla polskich podmiotów jest brak bariery językowej oraz możliwość wykonania uwierzytelnionego tłumaczenia w tej samej kancelarii prawnej, która prowadzi sprawę. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP nie bierze odpowiedzialności za treść porozumień i umów zawartych z prawnikami, tłumaczami i innymi usługodawcami z listy ani za jakość usług przez nich świadczonych.

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

laweta Warszawa cennik

Sprawna pomoc drogowa to nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale przede wszystkim wykwalifikowani fa...
Polska - SZCZECIN 2021-12-05 Dodał: Adam grabowski Mięso, Ryby, Leśnictwo i pozyskiwanie drewna Zobacz ofertę

Udzieliliśmy już pomocy wielu klientom, widzieliśmy wiele różnorodnych wydarzeń na drogach całej ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-05 Dodał: Adam grabowski Rudy metali, Ropa naftowa i gaz ziemny, Węgiel kamienny i brunatny Zobacz ofertę

laweta Warszawa cena

Usługi pomocy drogowej świadczymy już od 1996 roku. W jej ramach zajmujemy się holowaniem aut oso...
Polska - SZCZECIN 2021-12-05 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Wydawnictwa, Fotografia, Muzyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert