Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRekordowy wynik w wymianie handlowej Polska – Grecja w 2016 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2017-03-06 10:59:26
wymiana handlowa, polska, grecja, wzrost, import, eksport, promocja, wphi, ateny

Rekordowy wynik w wymianie handlowej Polska – Grecja w 2016 roku. Polski eksport do Grecji, po raz pierwszy w historii przekroczył wartość 800 mln Euro

Nadal utrzymują się dobre wyniki wymiany handlowej pomiędzy Polską i Grecją, pomimo obowiązywania drastycznego środka w postaci kontroli przepływu kapitału, który ogranicza działalność przedsiębiorstw zajmujących się importem. Według danych polskiego systemu Insigos prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju w miesiącach styczeń – grudzień 2016 odnotowano rekordowy wynik w historii wymiany handlowej pomiędzy Polską i Grecją. Obroty handlowe grubo przekroczyły miliard euro osiągając wartość 1265,19 mln Euro, co oznacza, że nastąpił wzrost o 5,0% w porównaniu z analogicznym okresem z roku 2015 (1204,87 mln Euro). Dobry wynik w 2016 r., odnotował polski eksport do Grecji, który po raz pierwszy w historii przekroczył 800 mln euro osiągając wartość 804,73 mln Euro, co oznacza, ze nastąpił wzrost o 7,0% w stosunku do roku poprzedniego (752,86 mln Euro). Wzrost wartości polskiego eksportu zanotowano we wszystkich grupach oprócz grupy „wyroby przemysłu elektromaszynowego” głownie za przyczyną spadku o prawie 22 mln euro w sekcji „pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające”. Polski import z Grecji był także rekordowy, wyniósł 460,44 mln Euro i wzrósł o 2,0% w stosunku do 2015 roku (452,01 mln Euro).

 

Zarówno dane polskie i greckie dotyczące wymiany handlowej w ostatnich czterech latach wskazują na stałą tendencję wzrostu we współpracy gospodarczej między Polską i Grecją. Nastąpił wzrost wzajemnej wymiany handlowej. Polski eksport w tym okresie wzrósł ok 60 proc. Pomimo rekordowych wyników, nadal obowiązuje instytucja kontroli przepływu kapitału, która dotka przede wszystkim przedsiębiorstwa nastawione na import. Ma to znaczący wpływ na import z Polski, który według szacunków WPHI Ateny traci z tytułu tych utrudnień ok. 30 proc. wartości.

PPEPLimage001