Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 10:36:19
grecja, parlament, rząd

Grecja jest demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent.

 

 

Prezydent Grecji (http://www.presidency.gr) wybierany jest przez parlament (http://www.parliament.gr) na pięcioletnią kadencję.

Władzę ustawodawczą sprawuje Izba Deputowanych - jednoizbowy parlament, wybierany przez obywateli, którzy ukończyli 18 lat, w powszechnych, bezpośrednich, równych, tajnych i proporcjonalnych wyborach.

Parlament składa się z 300 osób, wybieranych raz na cztery lata. 260 na 300 miejsc w parlamencie przyznawanych jest w systemie proporcjonalnym, a pozostałe 40 obejmuje partia, która uzyskała największą ilość głosów. Konstytucja dopuszcza w niektórych przypadkach przedterminowe rozwiązanie parlamentu i nowe wybory.

 

 

Władzę wykonawczą sprawuje rząd (http://www.primeminister.gr) oraz prezydent. Najsilniejszą osobą w greckim systemie parlamentarnym jest szef rządu, wyznaczany przez prezydenta. Pod koniec stycznia 2015 r. premierem Grecji został lider lewicowej partii SYRIZA Aleksis Cipras - najmłodszy we współczesnej historii tego kraju szef rządu.

Na stanowisko premiera prezydent powołuje przewodniczącego partii posiadającej w parlamencie absolutną większość lub większość względną. Rząd musi otrzymać w parlamencie wotum zaufania.

Prezydent ma prawo do wypowiedzenia wojny, zawierania umów w czasie pokoju, sojuszów. Ponadto, reprezentuje m.in. Grecję w organizacjach międzynarodowych. Głowa państwa ma ograniczone kompetencje legislacyjne – żaden akt prezydenta nie może obowiązywać i nie może być wykonywany bez kontrasygnaty właściwego ministra. Ministrowie i wiceministrowie powoływani są przez premiera.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert