Prezydent Grecji (http://www.presidency.gr) wybierany jest przez parlament (http://www.parliament.gr) na pięcioletnią kadencję.
Władzę ustawodawczą sprawuje Izba Deputowanych - jednoizbowy parlament, wybierany przez obywateli, którzy ukończyli 18 lat, w powszechnych, bezpośrednich, równych, tajnych i proporcjonalnych wyborach.
Parlament składa się z 300 osób, wybieranych raz na cztery lata. 260 na 300 miejsc w parlamencie przyznawanych jest w systemie proporcjonalnym, a pozostałe 40 obejmuje partia, która uzyskała największą ilość głosów. Konstytucja dopuszcza w niektórych przypadkach przedterminowe rozwiązanie parlamentu i nowe wybory.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd (http://www.primeminister.gr) oraz prezydent. Najsilniejszą osobą w greckim systemie parlamentarnym jest szef rządu, wyznaczany przez prezydenta. Pod koniec stycznia 2015 r. premierem Grecji został lider lewicowej partii SYRIZA Aleksis Cipras - najmłodszy we współczesnej historii tego kraju szef rządu.
Na stanowisko premiera prezydent powołuje przewodniczącego partii posiadającej w parlamencie absolutną większość lub większość względną. Rząd musi otrzymać w parlamencie wotum zaufania.
Prezydent ma prawo do wypowiedzenia wojny, zawierania umów w czasie pokoju, sojuszów. Ponadto, reprezentuje m.in. Grecję w organizacjach międzynarodowych. Głowa państwa ma ograniczone kompetencje legislacyjne – żaden akt prezydenta nie może obowiązywać i nie może być wykonywany bez kontrasygnaty właściwego ministra. Ministrowie i wiceministrowie powoływani są przez premiera.