Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy nie dla greckich reparacji wojennych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 10:39:22
grecja, niemcy, ateny, wojna, odszkodowania, gospodarka

Niemiecki rząd odmówił w marcu 2015 roku po raz kolejny podjęcia rozmów z Grecją w sprawie reparacji wojennych, zaznaczając, że uważa kwestię odszkodowań za straty wojenne za ostatecznie załatwioną. Ateny grożą konfiskatą niemieckiej własności na terenie Grecji.

"Ten problem jest zarówno w sensie politycznym, jak i prawnym załatwiony, dlatego nie można podejmować w tej sprawie żadnych negocjacji" - oświadczył w marcu 2015 r. w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Przypomniał, że zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych pieniądzy pomiędzy poszkodowanych leżało się w gestii greckiego rządu - zaznaczył Seibert.

Rzecznik kanclerz Angeli Merkel odmówił ustosunkowania się do wypowiedzi greckiego ministra sprawiedliwości Nikosa Paraskewopulosa, który zagroził - w przypadku braku porozumienia - skonfiskowaniem własności niemieckiej w Grecji. Seibert zaznaczył, że Niemcy i Grecja powinny skoncentrować się na sprawach dotyczących teraźniejszości i "miejmy nadzieję dobrej przyszłości".

Rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger powiedział natomiast, że "w tej sprawie nie będzie żadnych rozmów ani negocjacji ze stroną grecką". Emocje nie pomogą w rozwiązaniu aktualnych problemów - podkreślił.

Grecki parlament opowiedział się na początku marca 2015 r. za zbadaniem, czy należy domagać się od Niemiec reparacji wojennych. W celu wyjaśnienia tej kwestii powołano komisję parlamentarną złożoną z przedstawicieli wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie.

Jaeger wyjaśnił, że podnoszony przez stronę grecką problem odszkodowania za pożyczkę państwową wymuszoną na Grecji przez III Rzeszę w czasie okupacji jest zdaniem Berlina również załatwiony. Greckie media informowały wcześniej o tajnym raporcie opracowanym przez izbę obrachunkową na polecenie rządu, z którego wynika, że udzielona Niemcom pożyczka wynosiła 476 mln reichsmarek, co odpowiada obecnie 11 mld euro.

RFN zawarła pod koniec lat 50. umowę odszkodowawczą z 12 krajami zachodnimi. Z Grecją umowa została podpisana w 1960 roku. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione. (PAP)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert