Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 11:07:08
grecja, polska, inwestycje, firmy

Grecja jest największym inwestorem zagranicznym w Albanii i Macedonii, a trzecim w Bułgarii i Rumunii. Na rynku greckim działa niewielu dużych inwestorów z naszego kraju. Polacy prowadzą tu jednak wiele małych firm - np. biura podróży, restauracje, sklepy spożywcze czy kawiarnie.

 

W Grecji saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich styczeń-maj 2014 r. było dodatnie i wyniosło 623 mln euro.

Na saldo to złożyły się: napływ netto inwestycji nierezydentów w Grecji w wysokości 881 mln euro (m.in. udział amerykańskiej grupy Capital maju br. w procedurze podwyższenia kapitału zakładowego Eurobank w wys. 595 mln euro) oraz spadek o 258 mln euro inwestycji greckich podmiotów za granicą.
 

Źródło: Bank Światowy


Greckie inwestycje w Polsce

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec 2012 roku skumulowana wartość kapitału z tytułu greckich inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosła 329,6 mln euro (na koniec 2011 roku było to 729,8 mln euro). Grecki kapitał trafił głównie do takich branż jak: przetwórstwo przemysłowe, usługi finansowe, informatyka i telekomunikacja, handel, budownictwo i nieruchomości.

Największa liczba firm z udziałem greckiego kapitału rozwijała swoją działalność w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Chodzi o takie firmy jak: Coca-Cola Hellenic Bottling Company (napoje), Marflex M.J. Maillis Poland (folie opakowaniowe), Germanos Sp. z o.o. (elektronika, telefony komórkowe, komputery i sieć PLAY), Chipita Poland Sp. z o.o. (rogaliki 7Days, chrupki), Mellon Poland Sp. z o.o. (usługi komputerowe, konsulting), Sarantis Group (środki chemiczne, mydła, detergenty), Fekscopack Sp. z o.o., Global Colors Polska S.A., J&P- Avax S.A., Alpha Mogilany Development Sp. z o.o., Totolotek S.A., Frigoglass Sp. z o.o., Terna Energy (operująca na polskim rynku energetyki odnawialnej poprzez firmę Eolos Polska), Neochimika (Atlantic Polymers).

Z polskiego rynku usług bankowych wycofał się jeden z największych inwestorów greckich w Polsce - bank komercyjny EFG Eurobank Ergasias S.A. (Eurobank, założyciel i właściciel Polbanku).

 

Polska w Grecji

 

 

W Grecji działa niewielu polskich przedsiębiorców. Po wycofaniu się z rynku kilka lat temu spółek Elektrim i H. Cegielski Poznań oraz PLL LOT, nadal brakuje tu znaczącej bezpośredniej lub kapitałowej obecności polskich firm. Wyjątkiem jest jednak producent autobusów Solaris, który po zakończeniu dostaw 320 autobusów dla Aten założył grecką spółkę joint venture do serwisowania sprzedanych pojazdów. Swój oddział w Grecji utrzymuje Polski Rejestr Statków.

Polscy eksporterzy towarowi i przedsiębiorstwa handlowo-usługowe (m.in. szereg polskich stoczni remontowych) zwykle wspierają swoją obecność na greckim rynku, korzystając z usług lokalnych agentów i przedstawicieli.

Również w 2012 roku firmy polskie nie podjęły znaczącej działalności inwestycyjnej na rynku greckim. Na koniec 2012 roku skumulowana wartość polskich inwestycji zagranicznych w Grecji wynosiła 9,9 mln euro. W 2010 roku z Grecji wycofano natomiast kapitał o wartości 42 mln euro (m.in. Elektrim i spółka H. Cegielski).

Na rynku greckim działa jednak wiele drobnych podmiotów gospodarczych zakładanych przez Polaków - biura podróży, restauracje, sklepy spożywcze, kawiarnie, zakłady usługowe.

 

Źródło: Bank Światowy, MG, MSZ
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert