Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStandard & Poor's obniża rating Grecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 10:51:35
grecja, finanse, rating

Agencja Standard & Poor's obniżyła w kwietniu 2015 r. rating Grecji o jeden stopień, z "B minus" do "CCC plus" z perspektywą negatywną. W ocenie agencji Grecja nie będzie w stanie honorować swoich zobowiązań finansowych "bez głębokich reform lub dalszej pomocy finansowej".

Standard & Poor's poinformował, że obniżył rating greckiego długu w związku z obawami o "dalszą utratę płynności w odniesieniu do długu publicznego, banków oraz (całej) gospodarki".

Agencja ratingowa ostrzega też, że wypłacalność Grecji "uzależniona jest w coraz większym stopniu od korzystnych warunków biznesowych, finansowych i gospodarczych".

"W naszej ocenie warunki te pogorszyły się z powodu niepewności, która jest pochodną przedłużających się negocjacji między sprawującym władzę od blisko trzech miesięcy rządem Grecji a jego oficjalnymi wierzycielami" - ogłosiła Standard & Poor's.

Według oficjalnych greckich statystyk z kwietnia 2015 r. deficyt budżetowy kraju wyniósł 3,5 proc. PKB, a zadłużenie publiczne sięgnęło 177,1 proc. PKB. Pierwotna nadwyżka budżetowa (przed obsługą długu) wyniosła 0,4 proc.

PAP