Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWymiana handlowa 2015 - perspektywy i prognoza rozwoju współpracy gospodarczej z Grecją

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2016-06-14 14:01:46
perspektywy, współpraca, grecja, polska, gospodarka

Obroty handlowe po raz pierwszy przekroczyły miliard euro osiągając wartość 1207,76 mln Euro, co oznacza, że nastąpił wzrost o 26,1% w porównaniu z analogicznym okresem z roku 2014 (957,92 mln Euro). Rekordowy wynik w 2015 r., odnotował polski eksport do Grecji, który wyniósł 760,54 mln Euro, czyli wzrósł o 23,9% w stosunku do roku poprzedniego (613,95 mln Euro). Polski import z Grecji, wyniósł 447,22 mln Euro i wzrósł o 30,0% w stosunku do 2014 roku (343,97 mln Euro). Wzrosła nadwyżka handlowa Polski w wymianie handlowej z Grecją. Zarówno dane polskie i greckie dotyczące wymiany handlowej w ostatnich trzech latach wykazują rekordowe wyniki oraz na tendencję stałego wzrostu we współpracy gospodarczej między Polską i Grecją.

Wymiana handlowa

 

Nadal utrzymują się dobre wyniki wymiany handlowej pomiędzy Polską i Grecją, pomimo wprowadzenia przez rząd grecki drastycznego środka w postaci kontroli przepływu kapitału, który ogranicza działalność przedsiębiorstw zajmujących się importem. Według danych polskiego systemu Insigos prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w miesiącach styczeń – grudzień 2015 odnotowano rekordowy wynik w historii wymiany handlowej pomiędzy Polską i Grecją.

Obroty handlowe po raz pierwszy przekroczyły miliard euro osiągając wartość 1207,76 mln Euro, co oznacza, że nastąpił wzrost o 26,1% w porównaniu z analogicznym okresem z roku 2014 (957,92 mln Euro). Rekordowy wynik w 2015 r., odnotował polski eksport do Grecji, który wyniósł 760,54 mln Euro, czyli wzrósł o 23,9% w stosunku do roku poprzedniego (613,95 mln Euro). Polski import z Grecji, wyniósł 447,22 mln Euro i wzrósł o 30,0% w stosunku do 2014 roku (343,97 mln Euro). Wzrosła nadwyżka handlowa Polski w wymianie handlowej z Grecją. Zarówno dane polskie i greckie dotyczące wymiany handlowej w ostatnich trzech latach wykazują rekordowe wyniki oraz na tendencję stałego wzrostu we współpracy gospodarczej między Polską i Grecją.

 

Polscy przedsiębiorcy wykorzystują szansę wejścia na rynek. Działania WPHI Ateny w latach 2012 – 2015 przyczyniły się do ożywienia współpracy gospodarczej między Polską i Grecją. Przykładem jest liczba firm polskich obsługiwana przez ostatnie dwa lata przez WPHI Ateny. Dowodem jest wielki wzrost eksportu oraz znaczne zwiększenie zapotrzebowania na polskie produkty z wielu branż. Zyskują one uznanie jako wyroby o wysokiej jakości i atrakcyjnych cenach.

 

Dużą szansą dla polskiego eksportu jest rynek produktów rolno-spożywczych. oraz asortyment HO.RE.CA. Grecki import sektora rolno-spożywczego szacowany jest na 5,5 mld Euro. Udział polskiego eksportu do Grecji w tym sektorze systematyczne wzrasta. Polskie firmy są coraz bardziej aktywne. W 2015 roku wyniósł 175,7 mln Euro. W ostatnich latach osiąga niemal 30% całego polskiego eksportu do Grecji. Od 2010 roku wartość produktów rolno - spożywczych w eksporcie do Grecji ogółem wzrosła o 75,2%. Grecki Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, ze średnia roczna konsumpcja per capita żywności i napojów w Grecji w 2014 roku, wyniosła 2,5 tys. Euro i była wartością znacznie wyższą od średniej konsumpcji w Unii Europejskiej, która wyniosła 1,7 tys. Euro na mieszkańca. Grecki rynek żywności i napojów oraz przemysł gastronomiczny jest najszybciej rozwijającym się w całym basenie Morza Śródziemnego. Występuje tu niewątpliwy związek z turystyką dlatego asortyment HO.RE.CA., dotyczący wyposażenia hoteli i restauracji to szansa dla polskiego eksportu. Grecja posiada 40 tys. obiektów zakwaterowania, 6.5 tys. firm; importerów i dystrybutorów, 4 tys. oddziałów w posiadaniu 30 sieci supermarketów, 4,5 tys. pojedynczych supermarketów, 30 tys. minimarketów, 65 tys. firm cateringowych, 25 tys. lokali gastronomicznych Snack Cafe. Prognozy są bardzo optymistyczne. Liczba przyjazdów turystycznych w Grecji w 2015 przekroczyła 26 mln, natomiast szacunki na 2016 rok przewidują przyjazd ponad 30 mln turystów.

Dlatego podobnie jak w latach ubiegłych do perspektywicznych branż i towarów dla polskiego eksportu należą:

  • Żywność, produkty rolno-spożywcze, mięso, głównie wołowe i cielęcina i przetwory z mięsa oraz bydło wołowe, przetwory spożywcze zawierające kakao, grzyby, głównie pieczarki, cukier i wyroby cukiernicze, tytoń i wyroby tytoniowe, mleko i przetwory mleczne oraz przetwory zbożowe,
  • Wyroby chemiczne, w tym: kosmetyki, farmaceutyki, odczynniki i komponenty chemiczne.
  • Wyroby przemysłowe, gazomierze, liczniki, części i akcesoria, maszyny i urządzenia, urządzenia do cyfrowego przetwarzania danych, pralki, chłodziarki, opony pneumatyczne, pojazdy mechaniczne, meble z drewna.

 

Dużą szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest grecki rynek żeglugi morskiej. Greckie flota transportowa w grudniu 2015 roku liczyła 1.831 statków o tonażu rejestrowym brutto powyżej100 ton. Nośność brutto greckiej floty handlowej w grudniu 2015 roku, dla statków o tonażu rejestrowy brutto 100 ton i powyżej, wynosiła 44,3 mln ton (DWT). Jednak według najnowszych danych opublikowanych przez Lloyd's List Intelligence, greccy armatorzy posiadają 5 266 statków o łącznej nośności 334 649 mln ton (DWT). Jest to największa morska flota transportowa na świecie, stanowi około 43 % floty europejskiej i około 15 % floty światowej.

Polski eksport w sekcji statki pasażerskie, towarowe, promy wzrósł 88,2 mln Euro, co niewątpliwie jest konsekwencją udanej misji gospodarczej na targi globalnego przemysłu morskiego Posidonia 2014 w Atenach współorganizowanej przez WPHI. Podczas targów udało się polskim firmom stoczniowym zawrzeć kilka korzystnych kontraktów z armatorami greckimi.

Grecka flota handlowa będzie nadal się rozwijać. Władze greckie zaplanowały szereg działań w najbliższych latach w celu wzmocnienia greckiego przemysłu okrętowego. Planowane jest wprowadzenie bardziej korzystnych przepisów podatkowych i lepszych warunków kredytowych dla sektora żeglugi. Grecja również wprowadziła do Narodowego Planu Rozwoju szereg działań, jak promocja narodowej strategii dla przemysłu okrętowego i dalszy rozwój zasobów ludzkich.

 

Jednym z pięciu filarów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zaprezentowanego przez Wicepremiera Ministra Gospodarki M. Morawieckiego jest reindustrializacja i wzmocnienie krajowych przedsiębiorstw przemysłowych w ramach programu „Batory”, dotyczącego sektora stoczniowego. Jego pierwszoplanowym celem jest przesunięcie polskiego sektora stoczniowego w kierunku produkcji większych, wyspecjalizowanych jednostek o wyższej wartości dodanej i budowa promów pasażerskich i gazowców. Dzięki działaniom zaproponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii greccy armatorzy być może przestaną zamawiać jednostki w Chinach czy Korei i złożą zamówienia w polskich stoczniach. Grecja dysponuje największą na Morzu Śródziemnym flotą 604 statków pasażerskich o łącznej nośności 1.343.645 ton (DWT). W 2014 r. greccy armatorzy zainwestowali w budowę 377 statków (tonaż jedn. powyżej 1000 GT) owartości ok. 14 mld EUR. Zamówienia dotyczyły wyspecjalizowanych jednostek – głównie tankowców i gazowców LNG/LPG (157 jednostek), które mają pojawić się na morzach po 2016 r.

 

W najbliższej perspektywie czasowej, polski eksport powinien zdecydowanie zwiększyć udział w greckim rynku obejmującym strukturę konsumpcji opartą o import. Jest to możliwe. Polska oferta dostaw w tym zakresie jest wysoko oceniana. Grecja może być ważnym partnerem gospodarczym dla Polski. Przykładem jest wielki wzrost sprzedaży gazomierzy, który w 2015 r. osiągnął wielkość 30,9 mln Euro, przekraczając o ponad 18,6 mln Euro wynik osiągnięty w 2014 roku (12,3 mln Euro). Tymczasem kilka lat wstecz sprzedaż tego asortymentu do Grecji była wręcz śladowa. WPHI Ateny wielokrotnie informował o szerokich inwestycjach w zakresie infrastruktury gazowej i narastającej tendencji zamiany ogrzewania budynków z oleju opałowego na znacznie tańsze paliwo gazowe oraz pomagał polskim producentom w nawiązaniu współpracy. Podobnie wielki wzrost sprzedaży do Grecji taśm przenośnikowych, która w 2015 r osiągnęła wartość 6,8 mln Euro i była bezpośrednio związana ze skutecznymi działaniami WPHI Ateny i polskiego producenta w postępowaniu przetargowym w Grecji (całość kontraktu 32.3 mln Euro).

Dlatego należy zachęcać polskich przedsiębiorców do aktywności na rynku greckim i kontynuować wszystkie dotychczasowe działania promocyjne zwiększając ich zakres i dynamikę. Powinny one koncentrować się na perspektywicznych branżach (branżowe programy promocji), które stworzą szansę do nawiązania nowych kontaktów dla polskich eksporterów z sektora rolno – spożywczego, chemicznego, maszynowego i szeroko pojętego asortymentu Ho.Re.Ca. oraz stoczniowego. Dyplomacja ekonomiczna musi być obecna i wzmocnić działania biznesowe wśród greckich armatorów dysponujących największą na świecie flotą transportową. Jest to szansa dla polskich stoczni. Nadal należy utrzymywać dobre relacje z władzami lokalnymi i biznesem poszczególnych regionów turystycznych oraz nawiązywać nowe w regionach które nie współpracowały dotychczas z Polską. W sprawozdaniu za 2014 r. WPHI Ateny prognozował wzrost eksportu do Grecji na poziomie 50 – 70 mln Euro rocznie oraz osiągniecie eksportu o wartości 1 mld w perspektywie czterech lat. Tymczasem, pomimo ogromnych wstrząsów politycznych i ograniczeń w postaci kontroli przepływu kapitału, polski eksport w 2015 r. wzrósł o 146,6 mln Euro. Dlatego uwzględniając obecne wyniki, przy założeniu zniesienia ograniczeń, należy przyjąć optymistyczną prognozę, że osiągniecie wartości 1 mld Euro w eksporcie do Grecji może zostać osiągnięte w 2016 roku.

 

Inwestycje

 

W grudniu 2015 r. rząd grecki uchwalił projekt nowego prawa inwestycyjnego, nad którym obecnie pracuje Parlament. Skupia się ono na zwolnieniach podatkowych, jako bezpośrednim wsparciu dla wybranych kategorii inwestycji oraz inwestowania w mniej rozwiniętych regionach. Nowe przepisy mają wspierać istniejące i nowo tworzone przedsiębiorstwa innowacyjne zorientowane na eksport, zwiększać zatrudnienie, szczególnie wykwalifikowanych pracowników, wspierać wzmacnianie współpracy grup kooperacyjnych, przedsiębiorstw ekonomii społecznej, fuzji i klastrów oraz wspierać regiony o niższej dynamice rozwoju. Nowe prawo kładzie nacisk na zwolnienia podatkowe i subsydiowanie leasingu. Zwolnienie z podatku będzie dostępne po zrealizowaniu 50 proc. inwestycji. Natomiast dotacje będą dostępne dla wybranych kategorii inwestycji, takich jak start-upy, przedsiębiorstwa innowacyjne, sieciowe lub inwestycje w mniej rozwiniętych regionach. Nowe prawo będzie koncentrować się na produktach i usługach o międzynarodowym uznaniu. Inwestycje w park maszynowy będą mogły skorzystać z przyśpieszonej procedury oceny, Fast Track. W przypadku dużych inwestycji zagranicznych, dostępna będzie przyśpieszona procedura oceny oraz gwarancje siedmiu lat stabilności podatkowej.

Celem ustawy jest „Stworzenie przyjaznego rozwojowi gospodarczemu środowiska dla strategicznych i prywatnych inwestycji". Ministerstwo Rozwoju i Technologii pragnie w ramach powyższej ustawy unowocześnić i ulepszyć ramy instytucjonalne prywatnych inwestycji, podlegających ustawodawstwu inwestycyjnemu.

W związku z korzystnymi zmianami procedur dotyczących inwestowania zwiększają się możliwości działania dla polskich inwestorów, zwłaszcza w priorytetowych sektorach wspieranych przez rząd grecki:

  • Turystyka
  • Energia
  • Nowoczesne technologie
  • Usługi zdrowotne
  • Żywność i napoje
  • Zarządzanie środowiskiem

 

Pomimo bardzo korzystnych warunków oraz stosunkowo niewysokich kosztów inwestycyjnych polski kapitał w 2015 r., nie wykazał większego zainteresowania Grecją. Powyższa sytuacja świadczy o tym, że złożoność sytuacji polityczno – gospodarczej w Grecji, jest dużą barierą w procesach decyzyjnych. Jednak jest to dobry czas dla zagranicznych inwestorów. WPHI Ateny zachęca polskie firmy do zwiększenia aktywności w procesie inwestycyjnym i wykorzystania szansy na dobry biznes w Grecji.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dentysta Toruń

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjne nakładki na zęby Aparat ortodontyczny Invisalign to zaawansowana tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert