Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoronawirus spowalnia grecki przemysł

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-04-09 15:28:39
grecja, pandemia, handel, przemysł


Grecki przemysł produkcyjny dotknięty latami długotrwałego kryzysu po raz kolejny poddany został dużej próbie w związku z walką z koronawirusem. Na pierwszy rzut oka, gałęzie greckiej gospodarki, które najszybciej ucierpiały ze względu na wprowadzone obostrzenia to turystyka, gastronomia i handel detaliczny. Jednakże w miarę upływu czasu wpływ pandemii zaczyna przejawiać się także w funkcjonowaniu innych gałęzi greckiego przemysłu, takich jak produkcja stali czy tekstyliów. Obie branże w głównej mierze bazowały na produkcji zaspakajającej zamówienia pochodzące z państw europejskich, które w ostatnim czasie zostały drastycznie zmniejszone albo w całości anulowane.

Na chwilę obecną, w celu wsparcia rządowych środków ochronnych tymczasowe zamknięcie ogłosiły dwie greckie huty stali i cztery zakłady tekstylne.

  • Viohalco (Βιοχάλκο) zawiesiło działalność swoich hut Sidenor i Sovel, a większość z około 900 pracowników zostało zawieszonych na okres miesiąca od 2 kwietnia br.
  • Fabryki tekstylne Nafpaktos, Varvaresos, Fieratex i „Epilectos” zawiesiły działalność produkcyjną, zawieszając ok 600 pracowników.
  • Gwałtowny spadek konsumpcji doprowadził kierownictwo przedsiębiorstwa Malamatinas & Son S.A winery (produkcja retsiny pitnej) do decyzji o tymczasowym zawieszeniu produkcji.

 

Zgodnie z szacunkami lista branż, które w najbliższym czasie będą zmuszone do zawieszenia działalności produkcyjnej, będzie stale zwiększać się. W chwili obecnej wiele branż produkuje nadprogramowo, proces ten jest jednak bardzo kosztowny a możliwości magazynowania ograniczone. Oprócz malejącego popytu wiele sektorów boryka się również z niedoborem surowców, a zgodnie z szacunkami, problem ten nasili się w najbliższej przyszłości.

Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez Federation of Industries of Greece (SBE) na temat wpływu COVID-19 na grecką produkcję, pokazują, iż jeden na cztery zakłady przemysłowe w Grecji, w okresie od 13 do 31 marca zmuszony był zawiesić swoją działalność. Według tego samego badania aż 90% firm produkcyjnych twierdzi, że pandemia wpłynęła negatywnie na ich działalność, podczas gdy 13 marca odsetek ten kształtował się na poziomie 45%. Oczekuje się, że roczny spadek obrotów greckiej produkcji wyniesie więcej a niżeli 60%, a tylko 18% greckich firm produkcyjnych ma szansę odnotować zysk. Pogorszenie sytuacji sektora przemysłowego w marcu br. miało negatywny wpływ na spadek indeksu PMI (Purchasing Managers Index) gdzie z 56,2 pkt odnotowanych w lutym br. spadło do 42,5 pkt. Według IHS Markit, w marcu br. grecka produkcja spadła w najszybszym od lipca 2015 roku tempie.

Należy zauważyć, że grecki przemysł wytwórczy stanowi aż 87% wartości eksportu towarów i 42% całkowitego eksportu (w tym turystyki, żeglugi i transportu). Greckie branże, które nie odnotowują obecnie większych problemów to sektor spożywczy, farmaceutyczny i transportowy. Zaobserwowano również duży wpływ pandemii na branżę tworzyw sztucznych (1,6% PKB) z jednej strony zwiększone zostało zapotrzebowanie na art. spożywcze i farmaceutyczne, a z drugiej całkowity brak zamówień na wszystkie inne rodzaje opakowań.

 

Na podstawie:

https://www.kathimerini.gr/1072469/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/svhnoyn-oi-mhxanes-ellhnikwn-viomhxaniwn

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dentysta Toruń

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjne nakładki na zęby Aparat ortodontyczny Invisalign to zaawansowana tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert