Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGrecja: łańcuch dostaw w dobie pandemii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-03-25 14:18:21
grecja, covid19, ograniczenia, supply chain, łańcuch dostaw


Grecja bazując na negatywnych doświadczeniach, które miały miejsce we Włoszech i w Chinach szybko zadecydowała o podjęciu rygorystycznych środków bezpieczeństwa, które w miarę wzrostu zachorowań stawały się coraz bardziej restrykcyjne. Grecy stopniowo zaczęli przygotowywać się do sytuacji kryzysowej, zwiększając ilość produktów spożywczych i higienicznych. Nie odnotowano braku produktów żywnościowych w greckich supermarketach. Pojawiły się natomiast braki w środkach odkażających i płynach dezynfekujących, które jednak stopniowo uzupełniano. Wprowadzono ograniczenia w ilości zakupu środków antyseptycznych. Rząd grecki nie ograniczył możliwości eksportu masek i rękawic jednorazowych, natomiast wprowadził ograniczenia w eksporcie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

Przez wiele dni sieci transportu i dystrybucji obsługujące Grecję były „mocno obciążone”, oczywiście wszystko po to, aby utrzymać terminowe dostawy. W ostatnich dniach w związku z ogłoszeniem całkowitego zakazu opuszczania lokalu mieszkalnego odnotowano zwiększoną podaż ze strony supermarketów (15%-20%). Nawet w szczytowym momencie, kiedy popyt na podstawowe artykuły wzrósł prawie trzykrotnie greckie supermarkety, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich nie odnotowały przerw w zaopatrzeniu. Mniej pozytywnie wygląda natomiast sytuacja w małych przemysłach spożywczych, które nie są w stanie odpowiednio szybko zareagować na zwiększony popyt.

Grecka Rada ds. Łańcucha Dostaw wydała „ogólne wytyczne” mające na celu eliminację wszelkich możliwych zakłóceń dostaw na rynku greckim. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Inwestycji oraz Radą Rozwoju i Konkurencyjności Logistyki podjętych został szereg środków zapobiegawczych. Należy podkreślić, iż przemysł logistyczny stanowi trzon greckiej gospodarki, a ochrona personelu ma ogromne znaczenie dla dalszego (sprawnego) funkcjonowania państwa.

Dyrektor centrum dystrybucyjnego w Salonikach A. Argyriou, oświadczył, iż „Działaliśmy szybko. Nie byliśmy zaskoczeni, gdyż nie byliśmy pierwszym krajem, który został dotknięty przez koronawirusa. Spodziewaliśmy się, że problem pojawi się tutaj i zapotrzebowanie na produkty zwiększy się. Obserwowaliśmy sytuację w Chinach i we Włoszech”. Uzupełniając swoją wypowiedź skomentował, iż grecki „Łańcuch dostaw zareagował bardzo dobrze na wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich trzech tygodniach - w dużym stopniu, dlatego półki w supermarketach są nadal pełne” - powiedział.

Jednakże coraz częściej pojawiają się komentarze, iż ograniczenia nałożone  na granicach przez niektóre państwa członkowskie zaczynają powodować problemy z zaopatrzeniem.

 

Na podstawie:

http://www.yme.gr/nea-anakoinoseis/item/8099-genikes-odigies-profylaksis-tis-efodiastikis-apo-ton-koronoio

https://www.ethnos.gr/oikonomia/95317_koronoios-exomalynetai-stadiaka-i-kinisi-sta-soyper-market

https://www.ethnos.gr/oikonomia/95085_koronoios-o-dekalogos-gia-na-meinei-orthia-i-efodiastiki-alysida

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Donica Betonowa

Jej szary kolor , charakterystyczna struktura i surowa stylistyka (omawiana jest donica betonowa)...
Polska - Nowa Sól 2019-10-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Donice z betonu

Oferowane w naszym sklepie przepiękne i niedrogie doniczki doniczki i donice z betonu to produkt...
Polska - Nowa Sól 2019-11-19 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert