Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCYPR: Środowisko biznesowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-03-24 13:09:39
cypr, biznes, inwestycje


Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że Cypr stanowi atrakcyjne środowisko do prowadzenia działalności gospodarczej. Między innymi:

  • dogodna lokalizacja, która pozwala inwestorom dotrzeć na nowe, bardzo obiecujące rynki
  • Cypr, leżący na skrzyżowaniu Europy, Azji i Afryki, znajduje się w pobliżu ruchliwych szlaków morskich i lotniczych łączących Europę ze światem arabskim i Dalekim Wschodem, stanowiąc przy tym strategiczne centrum działalności biznesowej w regionie.

· wyspa znajduje się w tej samej strefie czasowej co Grecja.

 

Znaczny potencjał wzrostu i otoczenie przyjazne dla biznesu

Cypr posiada dogodną dla biznesu infrastrukturę. Innym pozytywnym aspektem jest fakt, iż większość Cypryjczyków posługuje się płynnym j. angielskim a cypryjski systemem prawny opartym głównie na prawie angielskim. Stolica administracyjną Cypru jest Nikozja, która stanowi również główne centrum biznesowe. Inne duże miasta takie jak Limassol, które dysponuje portem i Larnaca z głównym lotniskiem są równie istotne z biznesowego punktu widzenia.

 

Wysoko wykształcona siła robocza

Zasoby ludzkie składają się z dobrze wyszkolonej siły roboczej. Wykwalifikowani pracownicy z różnych branż, często z bogatym doświadczeniem i biegłą znajomością języka angielskiego oraz innych języków obcych takich jak grecki, turecki i inne dostępni są do pracy za opłatą nie przekraczającą wyznaczonych standardów europejskich. Cypr znajduje się w czołówce państw UE, w których obywatele posiadają wykształcenie wyższe.

 

Korzystny system podatkowy

Cypr ze względu na swoje położenie geograficzne jak i korzystną infrastrukturę stanowi dziś światowe centrum usług. Przedsiębiorcy korzystają z prostych krajowych przepisów podatkowych z konkurencyjnymi stawkami podatkowymi. Zasady te są zgodne z rozporządzeniami UE.

Poniżej niektóre główne przepisy cypryjskiego ustawodawstwa podatkowego:

  • Podatek dochodowy od osób prawnych: wszystkie firmy podlegają jednolitej stawce podatkowej wynoszącej 12,5%. Jest to najniższa stawka podatkowa w całej Unii Europejskiej.
  • Podatek dochodowy: osoby fizyczne podlegają skalowanej stawce oszacowania ich rocznego dochodu, zaczynając od 20%, 25%, 30%, kończąc na 35%, przy czym kwota wolna od podatku wynosi 19 500 EUR.
  • Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: Cypr rozwinął szeroką sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 60 krajami.
  • Podatek od wartości dodanej. Podatek VAT obowiązuje te podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi w Republice Cypryjskiej oraz te, które importują towary z innych państw członkowskich i krajów trzecich. Podatek VAT - stawki:
  1. Stawka standardowa: 19%
  2. Obniżone stawki: 9% / 5%
  3. Zero stawki: 0%

 

Nowoczesne sieci bankowe i ubezpieczeniowe

Kraj oferuje pełną gamę zintegrowanych profesjonalnych usług, w które wchodzą różne dziedziny takie jak, rachunkowość, bankowość i usługi finansowe, doradztwo biznesowe, informatyka, projektowanie, edukacja, inżynieria, usługi prawne itp. Ponadto poczynione zostały znaczne inwestycje w przystosowaniu wyspy do głównego węzła telekomunikacyjnego w regionie poprzez zbudowanie zaawansowanej technologicznie infrastruktury pod względem kablowym i satelitarnym.

 

Stosunkowo niskie koszty operacyjne

Odkąd Cypr wszedł do strefy UE, wdrożył ramy prawne Unii Europejskiej w zakresie stosunków pracy. Niemniej jednak koszty pracy są znacznie niższe na Cyprze w porównaniu ze średnią UE.

 

Wysoki standard życia

Cypr może poszczycić się umiarkowanie wysokim poziomem życia według standardów europejskich. Całkowity koszt utrzymania wynosi około 1/3 do 2/3 większości obszarów Europy lub USA. Badania pokazują, że miasta na Cyprze mają jeden z najniższych kosztów życia w obszarze państw rozwiniętych. Wysoka jakość życia w połączeniu z niskim kosztem życia na Cyprze sprawiły, że wyspa stała się trzecim najbardziej dobrze skomunikowanym miejscem dla śródziemnomorskich nabywców nieruchomości w Europie.

 

Na podstawie: http://www.businessincyprus.gov.cy

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dentysta Toruń

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjne nakładki na zęby Aparat ortodontyczny Invisalign to zaawansowana tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert