Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem podatkowy na Cyprze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-03-12 09:41:37
cypr, podatki, rezydencja podatkowa


 

Cypryjskim rezydentem podatkowym jest:

Osoba fizyczna (osoba fizyczna), która przebywa na Cyprze przez okres przekraczające łącznie 183 dni w roku podatkowym, lub soba fizyczna (osoba fizyczna), która spełnia wszystkie następujące warunki w każdym roku podatkowym:

 • przebywa na Cyprze przez okres lub okresy, które sumują się do co najmniej 60 dni w roku podatkowym;
 • nie pozostaje w innym stanie przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni;
 • nie jest rezydentem podatkowym w innym państwie;
 • prowadzi działalność gospodarczą na Cyprze i / lub jest zatrudniony na Cyprze i / lub posiada biuro w spółce będącej rezydentem podatkowym Cypru w dowolnym momencie roku podatkowego;
 • utrzymuje stały dom na Cyprze, który może być własnością lub wynajmowany.

 

Firma, której zarządzanie i kontrola sprawowane są na Cyprze.

 

Każda osoba (fizyczna lub prawna), która ma miejsce zamieszkania na Cyprze w dowolnym roku podatkowym, jest opodatkowana zarówno z własnych dochodów, jak i ze źródeł zarówno na Cyprze, jak i poza nim.

Każda osoba (fizyczna lub prawna), która nie jest rezydentem Cypru na dowolny rok podatkowy, jest opodatkowana podatkiem otrzymanym lub pochodzącym ze źródeł wyłącznie na Cyprze.

Osoba prawna - spółka niemająca miejsca zamieszkania, posiadająca stały zakład w Republice Cypryjskiej, może kwalifikować się do traktowania pod względem podatkowym jako rezydent Cypru.

 

Dobrowolną rejestrację w Rejestrze Departamentu Podatkowego (do celów podatku VAT) można przeprowadzić na warunkach, np. osoba, która nie ma stałej siedziby w Republice Cypryjskiej, ale prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu w Republice Cypryjskiej.

 

Podatek dochodowy od osób prawnych

Cypr oferuje szeroki zakres ulg podatkowych dla firm prowadzących działalność na wyspie. Korzyści te wynikają z korzystnego prawodawstwa zgodnego z wymogami OECD i UE, a także z rozległej sieci umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z udziałem ponad 60 krajów.

W skrócie, główne przepisy dotyczące opodatkowania osób prawnych to:

 • Jednolita stawka podatku od osób prawnych w wysokości 12,5%, najniższa stawka podatkowa w UE;
 • Brak podatku od dywidend i odsetek od nierezydentów, a także osób niemających miejsca zamieszkania na Cyprze;
 • Brak podatku od opłat licencyjnych związanych z korzystaniem z praw poza Cyprem;
 • Brak podatku od zysków ze stałego zakładu poza Cyprem, z zastrzeżeniem pewnych warunków;
 • Brak podatku od zysków kapitałowych ze sprzedaży papierów wartościowych notowanych na uznanym rynku giełdowym;
 • Brak podatku od zysków z reorganizacji, zysków pochodzących z przeniesienia własności lub udziałów oraz uiszczenia opłat skarbowych;
 • Bez opodatkowania repatriacja zysków i kapitału;

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Jednostki podlegają skalowanej stawce szacunkowej rocznego dochodu, zaczynając od 20%, 25%, 30%, a kończąc na 35%, przy czym pierwsze 19500 EUR dochodu nie podlega opodatkowaniu. Jedna z najniższych ustawowych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych w UE.

Poniżej wymieniono niektóre z głównych przepisów dotyczących podatku dochodowego stosowanych wobec osób fizycznych (osób fizycznych):

Dochód ze źródeł opisanych poniżej NIE podlega opodatkowaniu na PEWNYCH zasadach i warunkach:

 • Dochód z dywidendy i odsetek;
 • Zysk ze stałego zakładu poza Cyprem;
 • Dochód z zatrudnienia (wynagrodzenie uzyskane za granicą) poza Cyprem;
 • Zysk ze sprzedaży papierów wartościowych;
 • Strata z tytułu handlu w bieżącym roku lub poprzednich latach jest odliczana od dochodu podlegającego opodatkowaniu, z zastrzeżeniem pewnych warunków;
 • Dochód uzyskany w formie odprawy emerytalnej, odszkodowania za śmierć lub obrażenia, funduszu emerytalnego, funduszu emerytalnego lub innych zatwierdzonych funduszy jest zwolniony z podatku.

 

Podatek od wartości dodanej

Podatek od towarów i usług jest naliczany według stawki 19% (normalnej), 9% / 5% (obniżonej), a także 0% (zerowej stawki) od określonych towarów i usług, realizowanej od wszystkich dostaw towarów i usług. w Republice nabywanie towarów z innych państw członkowskich i import towarów z państw trzecich.

Odwiedzający z krajów spoza UE mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie towarów na Cyprze po ich wyjeździe z kraju, pod warunkiem, że zakupione towary są wysyłane poza Cypr ((UE)) w bagażu osobistym.

 

Międzynarodowe trusty

Międzynarodowe trusty na Cyprze korzystają ze znacznych korzyści podatkowych, zapewniając znaczne możliwości planowania podatkowego:

 • Dochody i zyski cypryjskiego zaufania międzynarodowego, pochodzące ze źródeł spoza Cypru, są zwolnione z wszelkich podatków nałożonych na Cyprze;
 • Dywidendy i odsetki otrzymane przez trust z międzynarodowej spółki handlowej na Cyprze nie podlegają opodatkowaniu ani opodatkowaniu;
 • Zwolnienie z opodatkowania w przypadku cudzoziemca, który tworzy międzynarodowe zaufanie na Cyprze i przechodzi na emeryturę w kraju, pod warunkiem, że wszystkie nieruchomości są rozliczone, a dochód uzyskany za granicą, nawet jeśli osoba fizyczna jest beneficjentem.

 

Na podstawie:http://www.businessincyprus.gov.cy/mcit/psc/psc.nsf/index_en/index_en?opendocument

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pilothouse

The recognisable form of Pilothouse superstructures or cabins is always fully expressed. The cabi...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-27 Dodał: Patryk Tyszko Statki i łodzie Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert