Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGrecja: Pozytywne zmiany podatkowe dla przedsiębiorców

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-01-30 13:15:55
grecja, cit, podatki, zmiany


Po dłuższym okresie stagnacji, Grecja zaczyna inwestować w gospodarkę. Od pierwszego stycznia br. wchodzi w życie obniżka stawek CIT z 28% do 24% oraz dywidend z 10% do 5%. Zmiana ta ma na celu przyciągnięcie do Grecji większej liczby inwestorów i przywrócenie wiarygodności kraju a tym samym przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Przykładowo, do chwili obecnej osoba prawna osiągająca zyski w wysokości 100 000 euro zobowiązana była zapłacić podatki w wysokości 30 000 euro (w tym zaliczkę na podatek z poprzednich lat, podatek od działalności gospodarczej itp.). Zgodnie z nowym systemem podatkowym, firma o takich samych zyskach zapłaci podatek w wysokości 21 450 euro, tj. obniżony o 28,5%.

W związku ze zmniejszaniem pierwszej stawki podatkowej z 22% do 9% greccy freelancerzy należą do największych beneficjentów nowego systemu podatkowego. Osoby prowadzące własną działalność deklarujące dochód do 10 000 euro, mogą spodziewać się zmniejszenia podatku sięgającego rządu 60%.

W chwili obecnej działalności jednoosobowe zarejestrowane z dochodem w wysokości 10 000 euro zobowiązane są zapłacić do greckiego urzędu skarbowego wynoszącą ok. 2 200 euro. Obniżając stawkę do 9%, podatek zmniejsza się do 900 euro. Przypomina się, że zgodnie z obowiązującym w Grecji prawem, osoby prowadzące działalność na własny rachunek (bez stosunku pracy lub posiadając maksymalnie trzech pracodawców) nie posiadają limitu dochodu wolnego od podatku, co w praktyce oznacza, opodatkowanie od pierwszego euro rocznego dochodu netto wykazywanego w urzędzie skarbowym.

 

 

Na podstawie:

www.kathimerini.gr

www.in.gr

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Likwidacja spółki w Polsce

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe w procesie likwidacji spółki z ...
Polska - Wrocław 2020-11-04 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert