Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGrecja: Krótka analiza branży meblarskiej w kategorii wyposażenie wnętrz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2020-01-30 12:23:33
meble, analiza branżowa, branża meblarska


Meble wyposażające domy i mieszkania stanowią duży dział przemysłu meblarskiego. W chwili obecnej branża meblarska w Grecji obejmuje znaczną liczbę firm zajmujących się zarówno produkcją jak i importem mebli. Firmy te różnią się od siebie nie tylko asortymentem, ale również rozmiarem i sposobem organizacji firmy. W Grecji funkcjonuje również kilka meblarskich sieci międzynarodowych.

Większość greckich jednostek produkcyjnych działających w branży meblarskiej jest stosunkowo małych rozmiarów i nie posiada produkcji zautomatyzowanej. Duże firmy (produkcja/import) posiadają własne salony wystawowe i sieć dystrybucji swoich produktów, które obejmują, między innymi:

  • sklepy korporacyjne,
  • sklepy franchisingowe
  • lokalnych przedstawicieli (na mniejszą skalę).

Zgodnie z informacjami ICAP, trudna sytuacja gospodarcza, która miała miejsce w ostatnich latach wpłynęła negatywnie na grecki rynek wyposażenia wnętrz. Gwałtowny spadek aktywności w budownictwie prywatnym jak i malejące dochody gospodarstw domowych spowodowały znaczny spadek całkowitej sprzedaży. W ciągu ostatnich trzech lat rynek mebli domowych zdaje się powracać do normy, odnotowując dodatnie (rosnące) tempo zmian.

W latach 2008-2015 grecki rynek mebli pokojowych wykazywał tendencję spadkową pod względem wartości ze średnim rocznym tempem zmian wynoszącym -11,7%. W latach 2016-2018 zaczyna rosnąć, aby ostatecznie w roku 2018 odnotować roczny wzrost o wysokości 4,8%.

W ciągu ostatnich pięciu lat eksport mebli (pod względem wartości) wzrastał, jednakże nadal pozostaje on niski w porównaniu z poziomem importu. Penetracja importu pod względem wartości, wzrasta, osiągając w roku 2018 wysokość 63,5%.

 

Zrzut ekranu 2020-01-30 o 13.17.20

Bazując na danych statystycznych opublikowanych przez ICAP sprzedaż mebli wypoczynkowych stanowiła ok 43,5% całkowitej wartości sprzedaży. Meble do sypialni stanowiły 38,5%, natomiast meble do jadalni stanowiły pozostałe 18%.

 

Zrzut ekranu 2020-01-30 o 13.18.08

Poprzednie lata w sposób negatywny wpłynęły ma siłę nabywczą jak i poziom zaufania konsumentów. W rezultacie doprowadzając do nasilenia konkurencji między firmami z branży jak i drastycznych zmian w polityce cenowej i warunkach sprzedaży (obniżki cen, oferty).

Bazując na obecnej sytuacji Grecji jak i prognozach na lata następne, szacuje się, iż w okresie 2019-2021 rynek mebli znacznie wzrośnie z przewidywalną średnią stopą roczną kosztującą się na poziomie 2–3%. Kluczowy warunek stanowi jednak dalsza poprawa wyników makroekonomicznych kraju jak i przyspieszenie wzrostu gospodarki. Potrzebne są również działania stymulujące działalność budowlaną i nowe inwestycje.

 

 

Na podstawie opracowania ICAP (2019): www.icap.gr