Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek alkoholi w Grecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-09-03 16:58:19
aktualności, grecja, paih


Na podstawie badania przeprowadzonego przez Infobank Hellastat A.E., analizie poddany został grecki przemysł produkcji i sprzedaży hurtowej napojów alkoholowych. Według Marii Theodosopoulou, konsultanta ds. badań sektorowych, branża alkoholowa znacząco przyczynia się do wzrostu greckiej gospodarki, głównie dzięki eksportowi, ale również poprzez stworzenie wielu miejsc pracy.

Głównymi trunkami produkowanymi w Grecji są ouzo, tsipouro - tsikoudia, brandy i różnego rodzaju likiery, ale także w niewielkiej ilości „twarde” napoje alkoholowe takie jak whisky, wódka, jednakże jest ich stosunkowo mało w porównaniu z całkowitą konsumpcją krajową, która głównie pokrywana jest z importu.

W ostatniej dekadzie grecki przemysł napojów alkoholowych podległ wysokiemu opodatkowaniu. W latach 2009–2010 napoje alkoholowe na ternie Grecji przeszły aż cztery podwyżki, w wyniku których podwoił się podatek akcyzowy, a stawka podatku VAT wzrosła z 19% do 24%. Wzrost opodatkowania napojów alkoholowych spowodował znaczne zmniejszenie konsumpcji, ale także wzrost przemytu i importu transgranicznego z krajów sąsiadujących.

 

Na podstawie: https://www.capital.gr/epixeiriseis