Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStournaras: Koniec kontroli kapitału w Grecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-07-15 15:24:05
aktualności, grecja, capital controls


Prezes Banku Grecji, G. Stournaras ogłosił, że zaproponuje natychmiastowe i całkowite zniesienie kontroli kapitału, po ponad czterech lata od jego wprowadzenia. W swoim oświadczeniu zaznaczył, że ​​kontrola kapitału „nie będzie już miała zastosowania, a Bank Grecji zarekomenduje rządowi, aby kontrole zostały jak najszybciej zniesione”.
Zgodnie z oświadczeniem Biura Premiera, Mitsotakis i Stournaras zgodnie przyznali, że „polityka reform zaproponowana przez nowy rząd wzmocni wzrost i stworzy dodatkową przestrzeń fiskalną, w celu sprawnej realizacji programu”.
Ateny zdają się polegać na wpływie z obniżek podatków na wzrost, co w rzeczywistości jest pozytywnie postrzegane przez wierzycieli kraju.

Stournaras zaznaczył, że chociaż prognozy na ten rok wskazują, że nadwyżka budżetu pierwotnego wyniesie 2,9 procent produktu krajowego brutto w stosunku do 3,5 procent stawianych sobie za cel, istnieje możliwość korekty, która skoryguje prognozę niedoboru.
Źródła podają, że prezes Banku Grecji w rozmowie z premierem Mitsotakisem i ministrem finansów, Ch. Staikourasem, podkreślił, że istnieją narzędzia służące do redukcji nadwyżek. Dodatkowo zaznaczył, że wierzyciele są na ogół skłonni do udzielenia odpowiedniego wsparcia, pod warunkiem, iż zostaną oni poinformowani na czas.

 

Na podstawie: www.ekathimerini.com 13.07.2019