Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak założyć działalność prywatną (IKE) w Grecji?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-04-23 14:56:10
grecja, wsparcie, dzialalnosc gospodarcza, porady,

Prezentujemy listę czynności, jakie powinien wykonać przedsiębiorca zagraniczny / inwestor, aby założyć grecką spółkę prywatną P.C. (IKE).

Jeśli chcesz bezproblemowo otworzyć w Grecji spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - istnieje nowa forma prawna spółek, zwana firmą prywatną (IKE),

 

Krok 1: Uzyskaj numer identyfikacji podatkowej (AFM) od urzędu skarbowego (dla założycieli)

Założycielami firmy prywatnej (IKE) mogą być:

• Osoby fizyczne

• Osoby prawne

 

Osobami fizycznymi mogą być:

• Greccy obywatele: powinni posiadać dowód osobisty i numer identyfikacji podatkowej.

• Obywatele UE: powinni posiadać dowód tożsamości lub ważny paszport w celu uzyskania numeru NIP (AFM). Ponadto, indywidualnie dla każdego przypadku i dopóki prowadzą działalność komercyjną w swoim kraju, są zobowiązani do wyznaczenia przedstawiciela podatkowego w Grecji.

• Obywatele spoza UE: powinni mieć ważny paszport i dokument pobytowy, jeśli chcą być menedżerami firmy, w przeciwnym razie wystarczy tylko paszport. Ponadto, w stosownych przypadkach i jeśli podejmują działalność komercyjną ze swojego kraju, powinni wyznaczyć swojego przedstawiciela podatkowego w Grecji.

 

Osobami prawnymi mogą być:

• osoby prawne UE

• osoby prawne spoza UE

Ogólne wymagania

Członkami założycielami mogą być osoby fizyczne lub prawne. Osoby fizyczne powinny osiągnąć wiek osiemnastu lat (18 lat)

 

Procedura:

Przed złożeniem „wniosku o założenie nowej firmy” w GEMI przedsiębiorcy i członkowie nowej firmy (zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne) muszą zarejestrować się w urzędzie skarbowym i uzyskać numer identyfikacji podatkowej NIP (AFM).

W przypadku, jeśli pochodzenie udziałowców nie jest greckie, osoba fizyczna musi wyznaczyć przedstawiciela podatkowego w celu uzyskania numeru NIP (AFM), a kiedy jeden z członków nowej spółki jest osobą prawną, należy wyznaczyć przedstawiciela prawnego.

Agencja: Urząd Skarbowy

Czas: mniej niż jeden dzień

 

Krok 2: Znajdź siedzibę podatkową dla swojej nowej firmy

Aby założyć firmę w Grecji, musisz mieć zarejestrowaną siedzibę w Grecji, do której można kierować korespondencję i powiadomienia.

W przypadku niektórych działań, tj. usługodawcy mogą być wirtualną siedzibą, ale w przypadku innych czynności, takich jak handel lub produkcja, należy wynajmować zwykłe pomieszczenia (miejsce handlowe).

 

Krok 3: Przygotuj statut firmy

Musisz współpracować z kompetentną firmą doradztwa podatkowego - prawną, aby przeprowadzić Cię przez tę procedurę i przygotować wszystkie niezbędne aplikacje i formularze.

Statut spółki nie jest konieczny do sporządzenia przez prawnika, jednak zadba on o opracowanie Statutu zgodnie z wytycznymi Ustawy.

Czas: 1-2 dni robocze po zebraniu odpowiednich informacji – zależny od kancelarii prawnej

 

Krok 4: Zarejestruj nową firmę w General Commercial Registry (GEMI)

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i statutu spółki przystępujemy do rejestracji nowej firmy.

Jednocześnie z rejestracją nowej firmy otrzymamy również:

• Numer Identyfikacji Podatkowej Spółki

• Rejestracja VAT Spółki

• Klidarithmos firmy (kody internetowe, które są niezbędne do składania wniosków podatkowych online)

Czas: 1-5 dni roboczych po zebraniu odpowiedniej dokumentacji

 

Krok 5: Zarejestruj się w EFKA (National Insurance Organization)

Dyrektor IKE, zgodnie z wytycznymi OAEE nr 44 / 27.7.2012, jest prawnie zobowiązany do rejestracji w EFKA (National Insurance Organization), podczas gdy rejestracja innych członków IKE jest opcjonalna. Dyrektor musi być obywatelem greckim lub obywatelem UE z pozwoleniem na pracę.

Stałe opłaty są wpłacane co miesiąc i zaczynają się od 167 euro miesięcznie.

Czas rejestracji: 1 dzień

 

Krok 6: Stwórz pieczęć firmową

Pieczęć firmowa musi również zawierać numer rejestracyjny firmy i urząd skarbowy. W dniu 31 maja 2013 r. Rząd Grecji przyjął ustawę 4156/2013 znoszącą wymóg

sporządzania i umieszczania pieczęci firmowej dla korporacji. Jednak nadal jest stosowana w praktyce przez banki. Ponadto firmy są nadal zobowiązane do używania pieczątki firmy w swojej codziennej praktyce.

Czas: 1 dzień