Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGrecy coraz częściej kupują żywność przez Internet

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-04-12 10:55:21
aktualnosci, grecja, żywnosc, obroty


W 2018 roku Grecja odnotowała 47,5% wzrost z internetowej sprzedaży detalicznej żywności w porównaniu do roku 2017. Elektroniczna sprzedaż żywności osiagnęła kwotę 28,5 mln EUR (bez VAT). Zgodnie z oświadczeniem P. Gzerzerisa, prezesa Convert Group, w roku 2017 internetowa sprzedaż detaliczna produktów spożywczych wyniosła zaledwie 19,5 mln euro, co oznacza wzrost o 31,8% w porównaniu do roku 2016, kiedy to wyniosła ona 14,8 mln. Innym wskaźnikiem świadczącym o szybkim rozwoju handlu elektronicznego na rynku greckim jest fakt, że w roku 2018 łączna wartość zamówień na dostawy żywności gotowej poprzez Internet osiagnęła kwotę 300 mln EUR.

Łączny obrót ze sprzedaży on-line supermarketów w ubiegłym roku jest niewielki w porównaniu z całkowitym obrotem sprzedaży detalicznej żywności, jednakże tempo wzrostu sprzedaży elektronicznej pokazuje dynamikę danego kanału. Należy zauważyć, że 65% produktów, które greccy konsumenci wybierają: to żywność i napoje, podczas gdy 35% produktów nieżywnościowych stanowią detergenty, detergenty, pieluchy dziecięce itp.

 

W porównaniu z innymi państwami na świecie udział elektronicznych supermarketów w Grecji jest niższy niż 1% całego detalicznego rynku żywności – tym samym jednak posiada on duże pole do dalszego wzrostu, podobnie jak Włochy (1%), Hiszpania (2%,) Holandia (3%), Ameryka (4%), Japonia (5%), Francja (6%), Chiny (7%), Anglia (8%).

 

Prezesi największych supermarketów na terenie Grecji o handlu internetowym:

 

Prezes Metro-My Market, Aristotle Pandeliadis, zwrócił uwagę na fakt, że:

Handel elektroniczny branży spożywczej będzie się szybko rozwijać w nadchodzących latach. Celem naszej firmy, jest stworzenie przyjaznego sklepu internetowego dla konsumentów, który zapewni szybką, spójną i przyjazną dostawę. Supermarkety elektroniczne będą działać równolegle ze sklepami stacjonarnymi. Szacuje, że w przyszłości konsumenci będą korzystać z obu kanałów równocześnie.

 

Prezes AB Vasilopoulos, Vassilis Stavrou powiedział, że:

AB Vasilopoulos już na moment obecny posiada infrastrukturę logistyczną, która jest w stanie zaspokoić nowe potrzeby konsumentów wybierających rynki internetowe. Pierwszy sklep on-line znajduje się już w budowie. Szacuje się, że zostanie on uruchomiony na początku przyszłego roku.

 

 

 

 

 

 

Na podstawie:

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1675439/ayxhsh-475-stis-online-polhseis-soypermarket.html