Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIle wydali greccy hotelarze na remonty?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-04-04 09:37:29
informacje, grecja, rynek, inwestycje

Renowacje i inwestycje w obrębie greckich obiektów hotelowych stanowią dużą szansę dla polskich producentów branży HORECA jak i innych branż.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Grecką Izbę Hotelarstwa w raporcie rocznym (przygotowanym we współpracy z Greckim Instytutem Badań Turystycznych i Prognozowania) w latach 2017-2018 na inwestycje związane z modernizacją obiektów hotelowych wydano ok 1 618 mld EUR.

Mówi się o potrzebie inwestycji jak i przyciąganiu zagranicznych inwestorów do Grecji, a zapomina się o ilości inwestycji dokonywanych każdego roku przez samych greckich hotelarzy, miedzy innymi poprzez modernizację posiadanych przez nich obiektów. W ciągu dwóch ostatnich lat, same inwestycje na remonty hoteli przekroczyły 1,6 miliarda euro. Państwo powinno zdać sobie sprawę z potencjału, jaki greccy hotelarze mogą wnieść w krajowe wysiłki na rzecz odbudowy, jeśli oczywiście zostaną w odpowiedni sposób zwolnieni z nadmiernych obciążeń podatkowych” - powiedział Alexandros Vasilikos, przewodniczący Greckiej Izby Hotelarstwa.

 

Zgodnie z informacjami, średni koszt renowacji w przeliczeniu na jeden pokój wahał się od 810 euro w hotelach jednogwiazdkowych do 3 390 euro w hotelach o wyższym standardzie. Szacuje się, iż ok 10 % łącznej kwoty zysków przeznaczane jest rocznie na remonty w hotelach 5-gwiazdkowych, a 19% w hotelach 1-gwiazdkowych.

Systematycznie od roku 2000 wzrasta potencjał greckiej branży hotelarskiej. W roku 2010 greckie hotele pięciogwiazdkowe stanowiły tylko 6% całości wszystkich obiektów hotelowych. Na moment obecny ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie, co stanowiło prawie 19,5% całkowitej liczby hoteli w roku 2018. Jednocześnie odnotowano spadek liczby hoteli należących do najniższej kategorii. W roku 2000 wynosił on 8,9% wszystkich obiektów, natomiast w roku 2018 łączna liczba hoteli 1-gwaizdkowych wyniosła 6,0%.

Dodatkowo, sektor turystyczny po raz kolejny okazał się jednym z największych „pracodawców” greckiej gospodarki. Zatrudnienie w greckich hotelach w maju ubiegłego roku wzrosło o 25% natomiast w sierpniu o ok 20% (w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2017 r.).

 

Na podstawie:

http://www.real.gr/oikonomia/arthro/1_6_dis_euro_ependyseis_ekanan_oi_ellines_ksenodoxoi-534980/