Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWzrost w branży budowlanej w Grecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2019-03-15 15:13:13
grecja, aktualności, branża budowlana

Po wielu latach stagnacji Grecja planuje inwestycje w sektorze budowlanym. Firmy inwestujące w nieruchomości wchodzą w rozwój biurowców.

Greckie firmy inwestujące w nieruchomości (REIC) planują w tym roku budowę nowych budynków jak i renowację już istniejących, tym samym poszukując bardziej efektywnych sposobów ulepszania swoich portfeli nieruchomości. Zdaniem wyższych urzędników ww. branży, firmy będą miały pełną kontrolę nad produktem inwestycyjnym, który chcą stworzyć, jak również będą w stanie określić standardy i specyficzne funkcje tak, aby mogły one uzyskać możliwie największe zyski kapitałowe. Fakt ten jest niezwykle istotny, wszak w ostatnich latach rynek grecki został pozbawiony nowych inwestycji w nieruchomości z powodu wstrzymania się firm deweloperskich od nowych inwestycji. Szacuje się, że rok 2019 przyniesie pierwszy taki rozwój przez NBG Pangea, największy REIC (Real Estate Investment Company) w Grecji. Firma wybuduje biurowiec bioklimatyczny w dzielnicy Paradisos (Maroussi, północne Ateny). Planowanie projektu jest prowadzone przez samą NBG Pangea we współpracy z partnerem zewnętrznym i dotyczy powierzchni najmu 5 000 metrów kwadratowych plus 3 800 mkw. powierzchni piwnicy.

W 2019 r. i ogólnie w ciągu najbliższych kilku lat, będziemy kładli duży nacisk na rozwój nieruchomości, aby aktywa spełniały standardy, których oczekujemy od naszych nieruchomości. Uważam, że greckiemu rynkowi brakuje nowoczesnych budynków bioklimatycznych, które znajdują się w czołówce popytu, i właśnie na tym musimy się skoncentrować - mówi Aris Karytinos, prezes NBG Pangea.


Specjaliści branżowi zauważają, że istniejące zasoby biurowe są przestarzałe i składają się z budynków, które nie są energooszczędne. Ponadto inwestycja REIC z etapu rozwoju zapewnia wyższy zwrot z kapitału w porównaniu z zakupem gotowego składnika aktywów, ponieważ koszty są niższe.
Swobodny rozwój nieruchomości REIC rozpoczął się w ostatnich miesiącach 2017 r., Kiedy Grivalia Properties utworzyła konsorcjum z Dimand Real Estate w celu zagospodarowania części dawnej siedziby firmy tytoniowej Papastratos w Pireusie. Od tego czasu Grivalia, która ma zostać zaabsorbowana przez Eurobank, podpisała kolejne trzy podobne umowy z Dimandem, aby uczestniczyć w rozwoju i przebudowie całego kompleksu Papastratos w Pireusie, dzięki któremu uzyska najnowocześniejsze przestrzenie biurowe.

 

Źródło: www.ekathimerini.com 13.03.2019