Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMisja gospodarczej firm polskich do Grecji pod przewodnictwem Prezydenta RP. Sukces komponentu gospodarczego podczas wizyty Prezydenta RP w Grecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2017-12-01 11:14:27
misja, grecja, polska, współpraca, forum, zielone technologie, forum innowacyjności

W związku z oficjalną wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy w Grecji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Grecka Agencja Inwestycji i Handlu „Enterprise Greece” oraz Ministerstwo Rozwoju wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach zorganizowały w dniach 20-21 listopada 2017 roku misję biznesową polskich przedsiębiorców towarzyszącą wizycie. Do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora zielonych technologii.

W związku z oficjalną wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy w Grecji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Grecka Agencja Inwestycji i Handlu „Enterprise Greece” oraz Ministerstwo Rozwoju wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach zorganizowały w dniach 20-21 listopada 2017 roku misję biznesową polskich przedsiębiorców towarzyszącą wizycie. Do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora zielonych technologii.

 

W pierwszym dniu misji uczestnicy podzieleni na dwie grupy odbyli wizytę studyjną w Ateńskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym oraz uczestniczyli w pokazie autobusu elektrycznego - Solaris Urbino Electric zorganizowaną przez Solaris Hellas S.A. Następnie uczestniczyli w Seminarium Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach: „Dostęp do rynku greckiego”. Trzecia grupa przedsiębiorców uczestniczyła w kolacji wydanej przez Pana Prokopisa Pavlopoulosa Prezydenta Republiki Greckiej na cześć Pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego małżonki.

 

W ramach misji w dniu 21 listopada 2017 r odbyło się Grecko-Polskie Forum Zielonych Technologii. Obrady zorganizowane zostały w nowoczesnym kompleksie Stavros Niarchos Foundation w Atenach. Forum zgromadziło ponad 200 uczestników, w tym ok. 100 firm, stowarzyszeń i instytucji, głównie z branży ochrony środowiska, nauk przyrodniczych, energetyki, zielonych technologii, biotechnologii, czystej technologii i gospodarki odpadami. W niektórych przypadkach reprezentowane były stowarzyszenia kilkudziesięciu firm lub związki gminne gospodarki odpadami np. EDSNA – związek zrzeszający 66 gmin z Region Attyka.

 

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej, obrady rozpoczęły się od wystąpienia Pana Eliasa Athanasiou, Prezesa Enterprise Greece oraz Pana Tomasza Pisuli, Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W wypowiedziach podkreślono możliwości dalszego rozwoju współpracy gospodarczej, także w zakresie innowacyjnych zielonych technologii. Pan Prezes Pisula zapowiedział otwarcie Biura Handlowego PAIH w Atenach, które będzie wspierać polskie i greckie firmy zainteresowane inwestowaniem w Polsce i wymianą handlową.

 

Forum zaszczycił swoją obecnością Pan Andrzej Duda Prezydent RP. W wystąpieniu głównym podkreślił, że Polska bardzo mocno stawia na nowoczesne technologie i zasady zrównoważonego rozwoju, dlatego angażuje się w rozwój technologii w zakresie zielonej energetyki i chciałby, żeby Polska mogła rozwijać myśl techniczną we współpracy także z partnerami greckimi. Prezydent odnotował rekordowe wyniki polsko-greckich obrotów handlowych (1,3 mld euro w 2016 r.), jednocześnie wyraził nadzieję, że na stulecie stosunków dyplomatycznych w 2019 roku, wartość wymiany handlowej z Grecją osiągnie 2 mld euro. Natomiast Pan Dimitris Papadimitriou Minister Gospodarki i Rozwoju Grecji podkreślił wagę zielonych technologii dla gospodarki Grecji oraz stwierdził, że Ateny liczą na współpracę z polskimi firmami w przemyśle ciężkim, służbie zdrowia i sektorze energetycznym.

 

Po wystąpieniach najważniejszych gości nastąpiło uroczyste podpinanie umowy o współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z greckim odpowiednikiem - Enterprise Greece oraz podpisanie umowy o współpracy w zakresie elektrycznego transportu publicznego pomiędzy Solaris Bus & Coach i Public Power Corporation.

 

W przerwie, uczestnicy Forum mogli zapoznać się z prezentowanymi na głównym placu polskimi pojazdami; autobusem Solaris Urbino Electric oraz pojazdem pożarniczym firmy Wawrzaszek ISS sp. z o.o.

 

W dalszej części Forum miała miejsce prezentacja multimedialna Solaris Hellas S.A., dotycząca nowych technologii wspomagających i usprawniających funkcjonowania miast poprzez zastosowanie autobusu Solaris Urbino Electric.

 

Następnie zaprezentowano perspektywę dwustronnej współpracy gospodarczej w zakresie innowacyjnych zielonych technologii.

Prezentacje przedstawili:

Pani Karolina Zaręba, Polska Agencjia Inwestycji i Handlu

Pan Nikos Stamou, Enterprise Greece

Pan Sotiris Kapellos, Prezes Hellenic Association of Photovoltaic Companies

Pani Bożena Adamska, Zastępca Dyrektora Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwo Środowiska, projekt GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii

Uwagi końcowe oraz podziękowania dla uczestników i organizatorów Forum wygłosił Pan Mirosław Gojdź, Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach

 

Udział w misji gospodarczej oraz był dużą szansą na nowe kontakty dla firm polskich z sektora zielonych technologii. Podczas Forum polscy przedsiębiorcy spotkali się m.in. z władzami lokalnymi i biznesem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami, firmami z sektora energii odnawialnej, biotechnologii, organizacjami wspierającymi biznes. Najważniejsze media prasowe, telewizyjne, radiowe oraz portale internetowe relacjonując wizytę Prezydenta RP w Grecji zamieściły główne wątki wygłaszane podczas Polsko – Greckiego Forum Zielonych Technologii. Bardzo pozytywnie oceny padły ze strony władz greckich. Była to wielka promocja polskich innowacyjnych zielonych technologii oraz polskich firm, z którymi WPHI Ateny będzie utrzymywać indywidualną współpracę, gdyż wiele podmiotów greckich zainteresowanych jest kontynuacją rozpoczętych działań.

 

Równolegle odbywały się inne wydarzenia komponentu gospodarczego zorganizowane przez Wydział Polityczno-Ekonomiczny Ambasady RP w Atenach. Przedstawiciele wiodących spółek sektora energetycznego oraz stoczniowego, transportowego i turystycznego wzięli udział w high-level lunch z udziałem Pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP, Pana Yannisa Dragasakisa Wicepremiera RG i Pana Dimitrisa Papadimitriu Ministra Gospodarki i Rozwoju RG oraz w spotkaniu poświęconym promocji polskiego sektora stoczniowego z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Armatorów Greckich oraz Greckiej Izby Morskiej. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski i Grecji.

 

Komponent gospodarczy wizyty został wysoko oceniony przez Pana Andrzeja Dudę Prezydenta RP.

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Płotki przeciwśniegowe

Płotki śniegowe montujemy by zapobiec zrywaniu lub deformacji rynny w skrajnych wypadku i regionó...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny aluminiowe

Do zalet rynien aluminiowych można zaliczyć wcześniej wspomniana lekkość. Aluminium należy do sur...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny miedziane

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji orynnowań są stal, aluminium oraz właśni...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert