Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmarł Minos X. Kyriakou

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2017-07-05 14:32:43
konsul honorowy, kyriakou, armator, przedsiębiorca

Zmarł Minos X. Kyriakou, grecki armator, przedsiębiorca, Konsul Honorowy RP w Salonikach. Osoba wybitnie zasłużona na rzecz promocji polskiej gospodarki i wspierania polskich przedsiębiorców na rynku greckim

Dnia 02 lipca br., w wieku 75 lat zmarł Minos X. Kyriakou, grecki armator, przedsiębiorca, Konsul Honorowy RP w Salonikach.

W latach 1949-1958 w związku z pracą jego ojca na statkach PLO, Minos X. Kyriakou przebywał w Polsce, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum powszechne w Gdyni. Następnie swoją edukację kontynuował m.in. we Francji, Szwajcarii i USA. W 1965 roku powołał do życia Athenian Tankers, spółkę liczącą obecnie kilkanaście jednostek floty tankowców. Był jednocześnie założycielem jednej z pierwszych greckich prywatnych stacji telewizyjnych ANT1.

W roku 1995 powołany został na stanowisko Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach. Minos X. Kyriakou był osobą wybitnie zasłużona na rzecz promocji polskiej gospodarki i wspierania polskich przedsiębiorców na rynku greckim. Za zasługi na rzecz rozwoju współpracy polsko-greckiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP w 1995 roku. Od roku 2003 posiadał również obywatelstwo polskie.