Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAktywizacja przemysłu okrętowego w Polsce i grecki rynek żeglugi morskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2016-04-01 15:40:06
statki, łodzie, żegluga, grecja

Dużą szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest grecki rynek żeglugi morskiej. Greckie flota transportowa w grudniu 2015 roku liczyła 1.831 statków o tonażu rejestrowym brutto powyżej 100 ton.

zegluga

Dużą szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest grecki rynek żeglugi morskiej. Greckie flota transportowa w grudniu 2015 roku liczyła 1.831 statków o tonażu rejestrowym brutto powyżej100 ton. Nośność brutto greckiej floty handlowej w grudniu 2015 roku, dla statków o tonażu rejestrowy brutto 100 ton i powyżej, wynosiła 44,3 mln ton (DWT). Jednak według najnowszych danych opublikowanych przez Lloyd’s List Intelligence, greccy armatorzy posiadają 5 266 statków o łącznej nośności 334 649 mln ton (DWT). Jest to największa morska flota transportowa na świecie, stanowi około 43 % floty europejskiej i około 15 % floty światowej. Grecja dysponuje także największą na Morzu Śródziemnym flotą 604 statków pasażerskich o łącznej nośności 1.343.645 ton (DWT).

Grecka flota będzie nadal się rozwijać. Władze greckie zaplanowały szereg działań w najbliższych latach w celu wzmocnienia greckiego przemysłu okrętowego. Planowane jest wprowadzenie bardziej korzystnych przepisów podatkowych i lepszych warunków kredytowych dla sektora żeglugi. Grecja również wprowadziła do Narodowego Planu Rozwoju szereg działań, jak promocja narodowej strategii dla przemysłu okrętowego i dalszy rozwój zasobów ludzkich.

Jednym z pięciu filarów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zaprezentowanego przez Wicepremiera Ministra Gospodarki M. Morawieckiego jest reindustrializacja i wzmocnienie krajowych przedsiębiorstw przemysłowych w ramach programu „Batory”, dotyczącego sektora stoczniowego. Jego pierwszoplanowym celem jest przesunięcie polskiego sektora stoczniowego w kierunku produkcji większych, wyspecjalizowanych jednostek o wyższej wartości dodanej i budowa promów pasażerskich i gazowców.

440px-QueenMary207KMJ

Polski eksport do Grecji w sekcji statki pasażerskie, towarowe, promy w 2015 roku wyniósł 122,4 mln Euro i wzrósł o 88,2 mln Euro, czyli 257,1% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost spowodowany był tym, że w 2014 r. polskim firmom stoczniowym udało się zawrzeć kilka korzystnych kontraktów z armatorami greckimi. W najbliższej perspektywie czasowej, polski eksport powinien zdecydowanie zwiększyć udział w greckim rynku grecki rynek żeglugi morskiej. Jest to możliwe, jeśli będzie skutecznie realizowany rządowy program aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Grecja może być ważnym partnerem gospodarczym dla Polski. Dzięki działaniom zaproponowanym przez rząd, greccy armatorzy być może przestaną zamawiać jednostki w Chinach czy Korei i złożą zamówienia w polskich stoczniach.

W 2014 r. greccy armatorzy zainwestowali w budowę 377 statków (tonaż jedn. powyżej 1000 GT) owartości ok. 14 mld EUR. Zamówienia dotyczyły wyspecjalizowanych jednostek – głównie tankowców i gazowców LNG/LPG (157 jednostek), które mają pojawić się na morzach po 2016 r.

Dlatego należy zachęcać polskich przedsiębiorców do aktywności na rynku greckim i kontynuować wszystkie dotychczasowe działania promocyjne zwiększając ich zakres i dynamikę. Dyplomacja ekonomiczna musi być obecna i wzmocnić działania biznesowe wśród greckich armatorów dysponujących największą na świecie flotą transportową. Jest to szansa dla polskich stoczni.