Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWspółpraca Kreta - Lubuskie rozpoczęta!

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Szajbel | 2016-09-27 13:51:26
grecja, greece, wphi, współpraca gospodarcza

W poniedziałek, 30 czerwca br. marszałek Elżbieta Polak spotkała się z delegacją z Krety: Wicegubernatorem Regionu Marią Lioni oraz Yiannisem Polychronakisem – doradcą gubernatora regionu. Rozmowy dotyczyły współpracy między regionami oraz planowanej na przełom września i października misji gospodarczej lubuskich przedsiębiorców na Kretę. - To jest prawdziwa Polsko-Grecka przyjaźń i prawdziwe partnerstwo. Chcemy wspólnie tworzyć przyszłość – mówiła podczas spotkania marszałek.

Newsletter Województwa Lubuskiego:

Kreta jest najmniejszym z 13 regionów Grecji, ale ma największy przychód narodowy brutto, co spowodowane jest rozwojem turystyki. Goście z Krety podkreślali niezwykłe historyczne relacje łączące Polskę i Grecję. – Nigdy nie zapomnimy, że po II wojnie światowej wielu Greków znalazło w Polsce schronienie w latach 50. Polska stała się dla tych Greków druga ojczyzną – tłumaczyli.

Delegacja z Krety przedstawiła walory ekonomiczne Krety. – Podstawą gospodarki jest turystyka oraz rolnictwo. Nie zapominamy także o edukacji. Na Krecie znajduje się instytut technologii, który kształci inżynierów, mających w przyszłości wesprzeć wiedzą i umiejętnościami gospodarkę wyspy – mówili. Podkreślali także, że są zainteresowani współpracą z województwem lubuskim. Zaprosili przedstawicieli Lubuskiego na warsztaty i spotkanie na przełomie września i października, w które zaangażowane zostaną instytuty badawcze działające na Krecie oraz izby handlowe obu regionów.

Marszałek Elżbieta Polak podkreślała, że lubusko-kreteńskie kontakty zapoczątkowane zostały podczas Europejskiego Forum Miast i Regionów, które odbywało się w Atenach w dniach 7-8 marca. Marszałek spotkała się wtedy z Pierwszym Sekretarzem w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji, Mirosławem Gojdziem, który jest także szefem Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji. - Znaleźliśmy region, z którym chcielibyśmy współpracować. Gubernator Krety był bardzo zainteresowany współpracą z Lubuskiem. Jeżeli dojdzie do podpisania porozumienia to będziemy pierwszym regionem w Polsce, który nawiązał współprace z Grecją – mówiła podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Polak.

Głównym obszarem współpracy między regionami ma być produkcja żywności - mięsa, nabiału, a także przemysł drzewny oraz turystyka.

Źródło: http://lubuskie.pl/news/15411/16/O-wspolpracy-z-Kreta/

WPHI Ateny wyraża ogromną radość z faktu rozpoczęcia współpracy pomiędzy Regionem
Krety i Województwem Lubuskim. Jesteśmy przekonani, że wspólnie zrealizujemy wiele
inicjatyw gospodarczych służącym obustronnym korzyściom.