Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzok w Atenach!

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-06-29 21:54:21
aktualności

Mocno ucierpi sektor turystyczny

Grecki rząd zdominowany przez skrajnie lewicowe ugrupowanie Syrizy, odcinającej się od „polityki oszczędności” negocjował z wierzycielami Komisją Europejską (KE), Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) oraz Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) warunki wypłaty ostatniej transzy programu pomocowego. W wyniku braku porozumienia Europejski Bank Centralny (EBC) nałożył limit na pożyczki ratunkowe dla greckich banków, który nie może przekroczyć obecnego poziomu finansowania, czyli ok. 90 mld. Tymczasem funkcjonowanie greckich banków było możliwe dzięki utrzymywaniu płynności przez EBC.

Strefa Euro odrzuciła prośbę Grecji, by przedłużyć wygasający 30 czerwca program pomocowy. W rezultacie rząd grecki zastosował drastyczne środki - wprowadził kontrolę przepływu kapitału. Banki greckie zostały zamknięte na tydzień, a bankomaty wypłacają do limitu dziennego określonego na 60 euro. Ograniczenie nie dotyczy osób m.in turystów zagranicznych, mających karty płatnicze w zagranicznych bankach. Paraliż dotyka przede wszystkim przedsiębiorstwa, których działalność przez najbliższe dni będzie bardzo ograniczona. Mocno ucierpi sektor turystyczny, który jest w szczycie sezonu.

W ciągu ostatnich lat Grecja podejmowała ogromny wysiłek wprowadzania reform, dzięki któremu rok 2014 był rokiem zatrzymania recesji w Grecji. Zauważalna była poprawa sytuacji gospodarczej. Następowała konsekwentna poprawa PKB, który po raz pierwszy od 6 lat osiągnął wynik dodatni. Oczekiwano, że grecka gospodarka będzie rozwijać się szybciej, deficyt budżetowy spadnie jeszcze bardziej niż zakładano, spadnie także bezrobocie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stwierdził w swoim raporcie World Economic Outlook, że grecki PKB wzrośnie z 0,8 proc w 2014 roku do 2,5 proc w 2015 roku oraz do 3,7 proc w 2016 roku. Stopa bezrobocia miała spaść z 26,5 proc w 2014 roku do 24,8 proc w 2015 roku i do 22,1 proc w 2016 roku. Oczekiwano, że inflacja pozostanie ujemna; -1,4 proc w 2014 roku, -0,3 proc w 2015 roku. Natomiast w 2016 roku wyniesie 0,3 proc. Deficyt sektora finansów publicznych miał spaść do 0,8 proc PKB w 2015 roku z 2,7 proc w 2014 roku, prezentując nadwyżkę w wysokości 0,7 proc PKB w 2016 r.

Grecja wychodziła na prostą. W relacjach z Polską występowała stała tendencja znacznego wzrostu wymiany handlowej.

Czy podejmowany przez Ateny trud i liczne wyrzeczenia pójdą na marne?