Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGrecka flota największa na świecie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-22 17:22:01
aktualności

Grecka flota nadal na szczycie światowego shippingu

Grecki Minister Finansów Gikas Hardouvelis w wystąpieniu podczas Shipping Forum we wtorek (20.01) w Atenach stwierdził, że w 2014 roku grecka flota nadal była największą na świecie i stanowiła około 43 proc floty europejskiej i około 15 proc floty światowej i 7 proc. wartości dodanej przemysłu do gospodarki

Hardouvelis poinformował, że władze greckie zaplanowały szereg działań w najbliższych latach w celu wzmocnienia greckiego przemysłu okrętowego. Planowane jest wprowadzenie bardziej korzystnych przepisów podatkowych i lepszych warunków kredytowych dla sektora żeglugi, na co pozwala sukces rekapitalizacji greckiego systemu bankowego osiągnięty w pierwszej połowie 2014 roku.  Grecja również wprowadziła do Narodowego Planu Rozwoju szereg działań, jak promocja narodowej strategii dla przemysłu okrętowego i dalszy rozwój zasobów ludzkich.

Podstawową działalnością sektorową greckiej floty był transport ropy naftowej (25 proc globalnej floty tankowców), ładunków suchych (18 proc globalnej floty), transport LNG (6,0 proc) i pojemników (7,0 proc). Hardouvelis dodał, że w związku ze znaczącym w ostatnim czasie spadku cen ropy naftowej oczekiwano krótkoterminowego pozytywnego wpływu na sektor morski, w szczególności przewozie ładunków suchych, aczkolwiek finalny wpływ spadku cen ropy naftowej na przemysł morski będzie uzależniony od perspektyw globalnego rozwoju gospodarczego i rozwoju technologii gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: ANA 22.01.2015