Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUmowa partnerska Lubuskiego z Kretą - podpisana!

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-16 11:48:00
aktualności

Pierwsza w Polsce umowa o współpracy z Grecją

Źrodło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

http://lubuskie.pl/news/16754/16/Umowa-partnerska-z-Kreta-podpisana/

 

Umowa partnerska Lubuskiego z Kretą - podpisana!

Umowa partnerska z Kretą - podpisana! 13 marca 2015 r. Region lubuski i Kreta podpisali pierwszą umowę partnerską pomiedzy regionami Polski i Grecji. Regiony zainicjowały  współpracę gospodarczą oraz kulturalną a zwłaszcza  wymianę młodzieży pomiędzy uniwersytetami zielonogórskim i kreteńskim. Gubernator Krety zadeklarował wsparcie w zakresie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W piątek marszałek Elżbieta Anna Polak i gubernator Krety Stavros Arnaoutakis podpisali umowę o współpracy pomiędzy województwem lubuskim a Regionem Kreta. - Będzie ona okazją do współpracy na wielu płaszczyznach - powiedziała marszałek. Gubernator Krety dodał: - Tak się rodzi nowa, dynamiczna Europa.

W trakcie uroczystości na Krecie, marszałek Polak powiedziała: - Bardzo dziękujemy Wam za zaproszenie naszego regionu do współpracy. Szczególnie się z tego cieszymy, że będzie to pierwsza taka umowa między regionami Polski i Grecji. Przyjechaliśmy razem z przedsiębiorcami lubuskimi, bo zależy nam na współpracy gospodarczej, ale także na wymianie młodzieży i na współpracy naszych uczelni. Ale najbardziej zależy nam na zwykłej ludzkiej przyjaźni. W naszym regionie mieszkają Grecy, jesteśmy regionem najbardziej otwartym i tolerancyjnym.

Gubernator Arnaoutakis zapewnił: - Jestem pewien, że współpraca między prefekturą Krety a regionem lubuskim będzie się odbywać z korzyścią dla obu stron. Nam zależy na turystach i na sprzedaży produktów regionalnych, a z roku na rok coraz więcej turystów przyjeżdża do nas właśnie z Polski. Osobiście byłem wielokrotnie w Polsce, kiedy pełniłem funkcję posła Parlamentu Eurpejskiego. Podziwiam Polaków, polską kulturę i historię.

W wywiadzie dla greckiego radia, marszałek Polak powiedziała, że projekt umowy między Kretą a Lubuskim został zatwierdzony przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a wcześniej był uzgodniony pomiędzy naszymi urzędami. – Tutaj niezwykle pomocny był radca handlowy naszej ambasady w Grecji Mirosław Gojdź – powiedziała. – Nasza umowa jest bardzo szeroka, dotyczy spraw gospodarczych, ale także kultury, wymiany młodzieży, stawia na dialog i partnerstwo. Jesteśmy tutaj już z drugą misją gospodarczą na Krecie, a w ub. roku gościliśmy przedstawicieli Krety w woj. lubuskim podczas święta naszego regionu. Historia pokazuje, że nasze narody były ze sobą bardzo blisko i nadal tak może być.

Marszałek Polak zaprosiła przedstawicieli Krety na tegoroczne Dni Województwa Lubuskiego, pod koniec czerwca.

Pierwsza w Polsce umowa o współpracy z Grecją

Zgodnie z treścią umowy między Lubuskim a Kretą, regiony będą prowadziły wspólne działania w dziedzinach gospodarki i inwestycji, turystyki, kultury, nauki i oświaty oraz sportu i współpracy młodzieży. W kontekście organizowanej misji gospodarczej, regiony podpisując umowę zobowiązują się do wspierania bezpośrednich kontaktów i powiązań podmiotów gospodarczych w obu regionach oraz organizacji zrzeszających te podmioty, a także stwarzania sprzyjających warunków do realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć. Misja gospodarcza lubuskich przedsiębiorców na Kretę jest pierwszą inaugurującą tę współpracę inicjatywą, a partnerska umowa pomiędzy polskim i greckim regionem jest pierwszą w Polsce.