Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNegatywne reakcje na możliwą podwyżkę VAT na usługi hotelarskie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-12-02 22:22:22
aktualności

Negatywne reakcje na możliwą podwyżkę VAT

Informacja, że tzw. Trojka – przedstawiciele trzech zagranicznych kredytodawców Grecji, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego domaga się od rządu greckiego podniesienia z 6,5  do 13 procent stawki VAT  na usługi hotelarskie oraz specjalnego podatku konsumpcyjnego od tytoniu wywołało szereg protestów ze strony organizacji biznesowych. Wszystkie apelują do rządu greckiego o nieuleganie presji Trojki.
W konferencji prasowej prezes Greckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Turystycznych (SETE) Andreas Andreadis powiedział, że będzie to samobójstwo finansowe i zwrócił uwagę, że na podstawie analizy scenariuszy gospodarczych na 2015 przeprowadzonych przez Sete Intelligence, spowoduje to efekt domina negatywnych zmian dla greckiej gospodarki.
Według analizy, wdrożenie takiego środka może natychmiast przynieść państwowej kasie około 300 mln euro, ale z drugiej strony PKB kraju spadnie o 2 punkty procentowe, około 3,8 mld euro. W tym samym czasie, nastąpi zmniejszenie zatrudnienia w turystyce, co będzie odpowiadało utracie pracy przez ok. 30 tys. na jeden milion spadku przyjazdów turystów. Andreadis zaznaczył, że Grecja będzie miała 2,5 mln mniej turystów w 2015 roku, a straty będą jeszcze większe w 2016 roku. Natomiast, przedsiębiorstwa sektora turystyki będą musiały renegocjować z touroperatorami już uzgodnione pakiety turystyczne na sezon 2015, co spowoduje, że grecka turystyka przestanie być konkurencyjna i straci miliony turystów.