Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOdbyło się Seminarium WPHI Ateny: „Polish Food Specialities".

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-19 17:45:55
aktualności

Organizatorzy otrzymali liczne gratulacje.

W dniu 15 marca 2015 roku w centrum wystawienniczym Metropolitan Expo w Atenach w ramach obchodów „Dni Żywotności Polskiej” odbyło się seminarium „Polish Food Specialities", dla greckich i polskich przedsiębiorców podczas Międzynarodowych Targów Food Expo w Atenach. Ramowy program seminarium obejmował:

Występ Zespołu Tańca Ludowego ze Szkoły Polskiej w Atenach

Wystąpienia zaproszonych gości

Prezentacja „Polska oferta współpracy w zakresie sektora rolno -spożywczego”.

Nawiązywanie kontaktów, rozmowy B2B

Prezentacja i degustacja polskich wyrobów i potraw.

Organizatorem seminarium był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach. Seminarium zgromadziło blisko 200 uczestników w tym licznych przedstawicieli środowisk biznesowych wspierających przedsiębiorców, agencji rządowych, przedstawicieli ministerstw oraz przedsiębiorców z Polski i Grecji. Seminarium wsparło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Polska). Patronat medialny objęła Antena1, jedna z najbardziej popularnych stacji telewizyjnych w Grecji.

Moderatorem spotkania był Pan Marek Hopko, znany działacz i przedsiębiorca polonijny, który podziękował uczestnikom i organizatorom za przybycie. Następnie odbył się wspaniały pokaz polskich tańców narodowych w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach. Zarówno przybycie polskich dzieci ubranych w krakowskie stroje na imprezy promocji polskiej żywności oraz pokaz polskich tańców wzbudził ogromne zainteresowanie i był gorąco oklaskiwany

W części seminaryjnej wystąpienie inauguracyjne ze strony polskiej wygłosiła Pani Marta Szajbel Specjalista ds. Promocji Eksportu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach. W wystąpieniu podkreśliła najwyższy w historii wymiar wartości transakcji handlowych między obydwoma krajami. Wyraziła przekonanie na szybkie wyjście z Grecji z kryzysu, dalszy wzrost obrotów handlowych.

Następnie miało miejsce wystąpienie inauguracyjne Pana dr Christosa Constanti-Zarifi, konsultanta ds. żywności greckich organizacji wspierających biznes. W wystąpieniu podkreślił przyjacielskie relacje pomiędzy Grecją i Polską, potencjał gospodarczy Polski oraz przedstawił perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej w sektorze rolno - spożywczym przy dynamizacji działań.

W dalszej części Pan Stanisław Tomczyszyn Wicemarszałek Wojwództwa Lubuskiego zaprezentował potencjał gospodarczy regionu i podkreślił historyczne znaczenie podpisanej dwa dni wcześniej umowy partnerskiej z Regonem Krety, która jest pierwszą umową partnerską o współpracy pomiędzy regionami Polski i Grecji, i kładzie szczególny nacisk na współpracę gospodarczą.

Następnie prezentację „Polska oferta współpracy w zakresie sektora rolno-spożywczego”, przedstawił Pan Julian Krzyżanowski, Radca Ministra z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jednocześnie zadeklarował wsparcie Ministerstwa Rolnictwa we wszystkich sprawach dotyczących rozwoju wymiany handlowej w zakresie sektora rolno-spożywczego pomiędzy Polską i Grecją.   

Wystąpienia zamykające seminarium wygłosił Pan Krzysztof Romankiewicz Wiceprezes Zachodniej Izby Przemysłowo - Handlowej, który zaprezentował potencjał firm Województwa Lubuskiego. Zaznaczył, że takie spotkania stanowią doskonałą okazję do nawiązania długotrwałych relacji biznesowych, a także znalezienia perspektywicznych partnerów w zakresie wymiany handlowej oraz współpracy inwestycyjnej pomiędzy Polską i Grecją. Zapowiedział podpisanie współpracy z Izbami Handlowymi na Krecie oraz gotowość do podobnych relacji w z innymi regionami w Grecji. Wyraził szacunek i podziękowanie dla uczestniczącej w seminarium reprezentacji greckich mistrzów kucharskich, podkreślając, że obecność tak wybitnych osób jest dowodem, że polska oferta żywnościowa jest doceniana przez profesjonalistów.

Następnie odbyła się prezentacja i degustacja polskich wyrobów i potraw. Prowadzone były także spotkania biznesowe następnie kontynuowanie bezpośrednio na stoisku WPHI Ateny na targach Food Expo.

Uczestnicy uznali Seminarium za zorganizowane z dużym sukcesem, jednocześnie deklarując udział w następnych inicjatywach. Relacja ze stoiska informacyjnego WPHI Ateny oraz seminarium ukazała się w cieszącej się z największej oglądalności ogólnogreckiej stacji telewizyjnych Antena 1.

Organizatorzy otrzymali liczne gratulacje.