Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja spółki jawnej i komandytowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 11:21:50
grecja, spółki, prawo

Spółkę jawną i spółkę komandytową przedsiębiorca może założyć w Grecji korzystając z tzw. Służby Jednego Okienka (Służba JO).

Nie dotyczy to jednak spółek, które powstają po przekształceniu innych spółek lub takich, które w celu rozpoczęcia działalności muszą otrzymać administracyjną zgodę lub decyzję. Katalog punktów obsługi Służb JO znajduje się w elektronicznych informacjach Ogólnego Rejestru Handlowego (www. businessportal.Gr). Punkty Służby JO są też w niektórych Ośrodkach Obsługi Obywatela (http://www.ermis.gov.gr/).

 

 

Przed udaniem się do Służby JO wspólnicy cudzoziemcy/obywatele UE powinni zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego o przyznanie im greckiego Numeru Identyfikacji Podatkowej (tj. gr.ΑΦΜ - AFM). Jeżeli tego nie zrobią, nie będą mogli skorzystać z pomocy Służby JO.

Należy też ustanowić siedzibę działalności gospodarczej, zawrzeć umowę najmu nieruchomości na cele gospodarcze czy użytkowe lub umowę bezpłatnego używania nieruchomości, ewentualnie umowę kupna nieruchomości, a także zadbać o zgłoszenie umowy we właściwym Urzędzie Skarbowym (gr. ΔΟΥ- DOY). Obcokrajowcy na Posterunku Policji ds. Cudzoziemców muszą też uzyskać pozwolenie na pobyt w Grecji.

Umowa czy statut spółki mają być sporządzone pisemnie. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli wymagany jest akt notarialny, należy zwrócić się do notariusza, wyznaczonego przez Służbę JO. Należy zadbać też o to, by nie mieć żadnych zaległych zobowiązań z tytułu niezapłaconych podatków lub składek ubezpieczeniowych na terenie Grecji.