Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka komandytowo - akcyjna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-11 17:09:19
grecja, spółki, prawo

Spółka komandytowo - akcyjna (gr. Ετερόρρυθμη Κατά Μετοχές Εταιρεία) to spółka osobowa, podobna do spółki komandytowej i trochę do spółki akcyjnej.

Występuje tu jednak komplementariusz, czyli wspólnik, który prowadzi sprawy spółki, reprezentuje ją na zewnątrz, odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń, całym swoim majątkiem. Rolę komandytariuszy pełnią akcjonariusze.

 

 

Podstawowa różnica między spółką komandytowo-akcyjną (o mieszanym charakterze osobowo-kapitałowym) a komandytową polega na tym, że w spółce komandytowo-akcyjnej istnieje możliwość emisji akcji. Oznacza to, że  wkłady komandytariuszy, które znajdują pokrycie w akcjach, mogą zostać sprzedane.

Chociaż forma spółki komandytowo - akcyjnej w innych państwach jest popularna ze względu na łatwą możliwość dokapitalizowania i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w warunkach ostrej konkurencji rynkowej, to w Grecji nie jest używana.

Greckie przepisy nie regulują właściwie zasad działania takich spółek, a podstawą jest jedynie Dekret Królewski z 1835 roku.